Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rocznica katyńskiej zbrodni

Warszawa. W 65. rocznicę wydania przez władze sowieckie decyzji o rozstrzelaniu polskich jeńców w Katyniu w kościele św. Anny w Warszawie odprawiono Mszę św. w intencji pomordowanych.

Przewodniczył jej kapelan Rodzin Katyńskich, ks. prałat Zdzisław Peszkowski. W czasie Mszy przekazano urnę z ziemią z Katynia pod nowy pomnik katyński, który ma powstać w Wołominie k. Warszawy. Rocznicowe uroczystości odbyły się także we Wrocławiu i Poznaniu.

Na mocy rozkazu z 5 marca, podpisanego m.in. przez Stalina i Mołotowa, wiosną 1940 r. NKWD zamordowało ok. 22 tys. polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych. 15 tys. z nich stanowili oficerowie z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Mordowano ich strzałem w tył głowy. Uśmiercono także ponad 7 tys. Polaków, przetrzymywanych w 1940 r. w więzieniach na zachodniej Ukrainie i Białorusi. Ich szczątków dotąd nie odnaleziono.

Wbrew zapowiedziom, Rosja nie przekaże Polsce wszystkich akt umorzonego rosyjskiego śledztwa w sprawie mordu katyńskiego, ponieważ – jak powiedział I sekretarz ambasady Rosji w Warszawie – są one tajne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy