Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niby-wolność

Odległe miejsce Polski w rankingu Wolności Gospodarczej każe przemyśleć naszą strategię gospodarczą na najbliższe lata.

Polska awansowała na 41. miejsce w publikowanym co roku przez Fundację Heritage i dziennik „The Wall Street Journal” Indeksie Wolności Gospodarczej. Przed rokiem nasz kraj był 56. Dokładnie w połowie stawki. Optymizm jednak słabnie, kiedy weźmiemy pod uwagę, że Polska jest krajem sprzeczności gospodarczych.

Przeważnie wolni
Polska znalazła się w grupie krajów „przeważnie wolnych”. Fundacja Heritage analizuje sytuację gospodarczą i polityczną w ponad 150 krajach. Na czele rankingu, jako kraje całkowicie wolne, znalazły się Hongkong, Singapur, Luksemburg, Estonia i Irlandia. Polska znalazła się w grupie 56 krajów „przeważnie wolnych”, począwszy od Niemiec, Austrii, Bahrajnu, Belgii, Cypru i Litwy. Awans zawdzięczamy lepszej ocenie polityki handlowej, pieniężnej i fiskalnej.

Polska stosuje wciąż niewystarczająco wiele zachęt do prowadzenia działalności gospodarczej, raczej zatruwając życie przedsiębiorcom. Trudno spodziewać się, by w tych warunkach rosła liczba zadowolonych i bogacących się Polaków. W działaniach rządu i decyzjach parlamentu trudno dopatrzyć się jakiejś konsekwencji, a tym bardziej pożytku. Symbolem braku pomysłu na ekonomię jest system podatkowy. Większość decyzji w ostatnich latach podejmowano bez jasnego planu, raczej przypadkowo, pod naciskiem jakichś grup interesu. Nie chodzi przy tym tylko o wysokość obciążeń nakładanych przez państwo, lecz także o ciągłe zmiany przepisów ich skomplikowaną i niezrozumiałą treść, a czasem także ich sprzeczność z regułami państwa prawa. Tracą na tym zwykli podatnicy, tracą firmy, traci wreszcie samo państwo.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy