Nowy numer 17/2024 Archiwum

Chroń mnie od pogardy 

Macie wielkie szczęście, że nie urodziliście się w Norylsku. Neoimperialistyczna Rosja popełnia właśnie samobójstwo i czeka ją gigantyczny kryzys. W modlitwach o zakończenie haniebnej wojny pamiętajmy też o Rosjanach...

To nie będzie popularny post. Jest wojna. Tu nie ma dobrych rozwiązań. Niezależnie od militarnych rozstrzygnięć batalii o Ukrainę (oby skończyła się jak najszybciej!), neoimperialistyczna Rosja popełnia właśnie samobójstwo. Ze względu na zaskakująco solidarne i szybkie jak na Zachód sankcje, została już zepchnięta za mentalną, gospodarczą, sportową i medialną żelazną kurtynę. Kraj czeka głęboka recesja (już teraz eksperci przewidują w najbardziej optymistycznym wariancie siedmioprocentowy spadek PKB wobec planowanego 2 proc. wzrostu).

Co to oznacza? Na naszych oczach w ciągu tygodnia zmienia się architektura geopolityczna świata, a 144 miliony ludzi, których największą winą jest to, że urodzili się w Nowosybirsku czy na zadymionym, odciętym od świata industrialnym, zmarzniętym na kość Norylsku pozostało skazanych na gigantyczny kryzys i kolejną brutalną odsłonę totalitarnego państwa. Już czytamy o nowych restrykcjach i zapowiedzi stanu wojennego, który w ostateczności umożliwiłby konfiskatę przez władzę majątków obywateli i nakaz pracy na rzecz armii bez wynagrodzenia. Już teraz blisko 14 proc. Rosjan (aż 20 milionów) żyje poniżej granicy ubóstwa. 

Dziwię się tym, którzy zacierają z zadowolenia ręce, czerpiąc z tego niezdrową satysfakcję. Macie wielkie szczęście, że nie urodziliście się w Irkucku. Nie możemy pozwolić sobie na pogardę! W swych modlitwach o zakończenie tej haniebnej wojny pamiętajmy też o Rosjanach...
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza