Nowy numer 13/2024 Archiwum

W najnowszym GN: Jak wyglądał Jezus Chrystus?

Co chwilę czytamy o nowych odkryciach, spekulacjach i doniesieniach o tym, jak wyglądał Jezus z Nazaretu. Temat jest niezwykle chwytliwy. Nie tylko dla chrześcijan. Jak naprawdę wygląda „najpiękniejszy z synów ludzkich”?

Gość Niedzielny 38/2020
Gość Niedzielny

Nowa broń masowego rażenia [Piotr Legutko]

Pojawienie się na rynku smartfona zmieniło naszą cywilizację w stopniu większym, niż się dziś wydaje. Do tego czasu media rozpowszechniały informacje zebrane i przygotowane przez dziennikarzy. Media społecznościowe w błyskawicznym tempie zastępują te tradycyjne. Urządzenie z dostępem do mobilnego internetu stało się w równym stopniu zarówno środkiem masowego przekazu, jak i bronią masowego rażenia.

 

Między przeszłością a przyszłością [ks. Marcin Piasecki]

Czy przeniesienie katechezy z salek parafialnych do klas szkolnych dało tylko dobre owoce? Coraz częściej pojawia się dziś opinia, że szkolne lekcje religii nie miały zastąpić katechezy parafialnej, ale miały być jej dopełnieniem. Zdaniem katechety ks. Piaseckiego „funkcjonowanie katechezy/religii w systemie szkolnym opiera się w dużej mierze nie na prawie oświatowym czy wyznaniowym, ale na ludzkiej życzliwości. Gdy tej zabraknie, nie obronimy naszej obecności w szkołach”.

 

Kłamstwo wrześniowe [Jacek Dziedzina]

Rosja nigdy nie atakuje sąsiadów. Rosja zawsze „przekracza granicę”. W taką interpretację wydarzeń 17 września 1939 roku wierzą głównie Rosjanie. Czy reszta świata podziela polski punkt widzenia? „Tak będzie chyba już zawsze: to, co wydarzyło się na wschodniej granicy Polski 17 września 1939 r., inaczej nazywane jest w Polsce, inaczej w Rosji, jeszcze inaczej – o ile w ogóle ktoś datę kojarzy – na Zachodzie” - pisze Dziedzina.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy