Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zostaw go, on należy do Mnie!

Mieliśmy umrzeć, a zamiast tego umarł Syn Boży i zmartwychwstał, abyśmy na zawsze już mieli życie, i to życie w obfitości.

"I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu (...). Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej..."

Ten znak uratował Izraelitów przed Aniołem Śmierci. - Nieważne, czy taki Izraelita był pobożny, religijny, mądry, czy nie. Gdyby na jego drzwiach nie było krwawego znaku, nie przeżyłby - mówi Kazimierz Barczuk. - A nas uratowała krew Chrystusa! Niewola grzechu jest o wiele głębsza niż ta Izraelitów w Egipcie. Wyrwał nas z niej Chrystus, doskonale wolny, Książę, który miał w Niebie całe zastępy anielskie do dyspozycji, a porzucił to wszystko, by nas uratować.

Jakie były ostatnie słowa Jezusa na krzyżu? Wykonało się. Tak to brzmi w naszym tłumaczeniu. A w oryginale czytamy, że Jezus powiedział Ojcu: "Zapłacone". Jezus spłacił przed Bogiem wszystkie Twoje i moje długi. Gdy Anioł Śmierci idzie w moim kierunku, Jezus go zatrzymuje: "Zostaw go! On należy do Ojca. Moja krew go chroni, ja za niego zapłaciłem!".

"Tak zaś spożywać będziecie baranka: biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku..."

Pełna gotowość do drogi. Bo Pan wezwie i trzeba będzie ruszać natychmiast. W drogę ku pełnej wolności. Czy jesteśmy gotowi ruszyć się z miejsca swojego zniewolenia, drobnych grzeszków, przyzwyczajeń, tęsknot i lęków? Bo dla wielu z nas ta Pascha może być ostatnia. Nie tylko z powodu koronawirusa.

Dlaczego Jahwe nakazał Izraelitom, by spożywany baranek nie miał połamanych kości? Izraelici w Egipcie byli niewolnikami, a niewolnicy nie dostawali do jedzenia mięsa, tylko kości. Co złamali i wyssali, było ich. A Bóg mówi: "Ja cię uwolniłem. Już nie jesteś niewolnikiem. Jedz jak człowiek wolny!".

Uwolnił nas Syn Boży. On rozerwał nasze kajdany. Mieliśmy umrzeć, a zamiast tego On umarł i zmartwychwstał, abyśmy na zawsze już mieli życie, i to życie w obfitości.

Jesteśmy wolni. Jesteśmy królewskim narodem! Jesteśmy dziećmi Króla, choć świat wmawia nam, że tak nie jest, choć wszystko dokoła chce wpędzić nas na nowo w niewolę. Chrystus za naszą wolność zapłacił zbyt wysoką cenę, żebyśmy nadal mieli żyć jak niewolnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji