Nowy numer 17/2024 Archiwum

Niemcy u progu wielkiej zmiany. Czy Polacy powinni się niepokoić?

CDU może przegrać następne wybory. Wygrać z chadekami mogą Zieloni.

W ostatnich tygodniach doszło w Niemczech do małej rewolucji politycznej. Zieloni przeskoczyli w sondażach rządzącą CDU i notują obecnie najwyższe poparcie ze wszystkich niemieckich partii. Współrządząca Niemcami SPD spadła na czwarte miejsce, za Alternatywą dla Niemiec. Wielka Koalicja jest obecnie popierana przez zaledwie 1/3 Niemców.

Niemieccy Zieloni wyrastają na główną siłę na lewicy. Partia ta przeszła długą drogę od ruchu politycznego młodych radykałów do siły politycznej, która może wyłonić przyszłego kanclerza najpotężniejszego kraju Europy. Co to może oznaczać dla Polski i Europy?

Jeśli Zieloni rzeczywiście wygrają wybory, staną przed dylematem, z kim wejść w koalicję. Możliwe są dwa warianty. Pierwszy, to lewicowa koalicja z SPD i Die Linke. Jest ona jednak mało prawdopodobna ze względu na słabość tych dwóch lewicowych sił. Druga, to wielka koalicja CDU-Zieloni. O takiej opcji mówiło się od dłuższego czasu.

Przejęcie władzy w Niemczech przez Zielonych oznaczać może, że Berlin będzie kładł większy nacisk na politykę klimatyczną. Nie jest to dobra wiadomość dla Polski i innych krajów naszego regionu. Rozwiązania forsowane przez Niemców na forum UE mogłyby wpłynąć negatywnie na konkurencyjność gospodarek Europy środkowej.

Zwycięstwo Zielonych w Niemczech mogłoby też pogłębić podziały w Europie. Poglądy tej partii nie znajdują szerszego odzewu w krajach Nowej Europy. Zielonym jest za to blisko do Emmanuela Macrona, który promuje wizję ściślejszej integracji w ramach Starej Europy. Na zmianę u naszych zachodnich sąsiadów możemy patrzeć z niepokojem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka