Nowy numer 17/2024 Archiwum

Łotewski kod przejdź do galerii

Odbywający się w Rydze co 5 lat festiwal folkloru jest fenomenem na skalę światową. W 2003 r. Dziesmu Svetki wpisano na listę UNESCO jako kulturowe dziedzictwo ludzkości.

Od czasu pierwszego festiwalu w 1873 r., w którym wzięło udział 1000 śpiewaków, wydarzenie przekształciło się w potężny ruch jednoczący Łotyszy na całym świecie. W tym roku, od 30 czerwca do 8 lipca, Ryga gościła ponad 43 tys. śpiewaków, tancerzy oraz artystów sztuki ludowej i użytkowej ze 118 miejsc, 3421 amatorskich ośrodków kultury w kraju i za granicą. Odbyło się ponad 65 wydarzeń, występów chórów, zespołów wokalnych i tanecznych, orkiestr dętych i tych, którzy grają na ludowym odpowiedniku cytry – kokle. Na festiwalowych scenach zaprezentowały się amatorskie teatry. W finałowym koncercie zaśpiewał chór złożony z ponad 12 tys. śpiewaków, a dzień wcześniej 17 tys. tancerzy opowiedziało historię Łotwy w wielkim spektaklu „Māras zeme” („Ziemia Mary”). Szacuje się, że przez to odbywające się raz na 5 lat wydarzenie przewinęło się ponad pół miliona osób, czyli około jednej czwartej populacji Łotwy.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy