Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Miłość jest w stanie przywrócić człowieka Bogu i samemu sobie

Trzykrotne pytanie Jezusa nawiązuje do zaparcia się Go przez Piotra.

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».

I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».

Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».

To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»


Wielka miłość pojawia się tu w całej grozie i wnikliwości biblijnej znajomości rzeczy: w kontekście upadku. Następuje prawdziwa i najgłębsza z możliwych rehabilitacja Piotra – miłość jest bowiem w stanie przywrócić człowieka Bogu i samemu sobie. Twarzą w twarz wobec pytań Zmartwychwstałego, Piotr rozumie, że miłość jest u swych korzeni głęboko spokrewniona z pokorą. Że jest ona nie tylko owocem dobrowolnej decyzji (choć też), ale przede wszystkim pracą Boga w ludzkim sercu, niezasłużoną łaską. Dlatego też odpowiedzi Piotra są skromne, pod powierzchnią prostego słowa gorące, ale wyraźnie świadome swej niegodności. 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy