Zapisane na później

Pobieranie listy

Jeśli ślub, to gdzie?

Od marca br. prawo pozwala zawierać związek małżeńskich gdzie indziej niż w kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego. Polacy są w tym względzie jednak tradycyjni - najchętniej (43 proc.) na miejsce zawarcia ślubu wybierają świątynię - wynika z najnowszego badania TNS Polska.

KAI

dodane 12.03.2015 12:58
0

TNS Polska zapytał Polaków, gdzie zdecydowaliby się zawrzeć związek małżeński po zmianach wprowadzonych niedawno do polskiego prawa.

Ponad połowa Polaków (56 proc.) opowiada się za możliwością zawierania związków małżeńskich w innych miejscach niż Urząd Stanu Cywilnego czy kościół. Kiedy przyszłoby im zdecydować o miejscu własnej ceremonii ślubnej, Polacy okazali się dość tradycyjni w swoich wyborach. Najchętniej powiedzieliby „tak” w kościele (43 proc.) lub w Urzędzie Stanu Cywilnego (15 proc.).

Pozostałe miejsca – takie jak ogród, park, plaża czy statek – są wskazywane zdecydowanie rzadziej (odpowiednio: 8 proc., 6 proc. i 4 proc.).

Według raportu GUS ze stycznia br., małżeństwa konkordatowe, zwane też wyznaniowymi (zawarte w kościołach i jednocześnie zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego) w 2013 r. stanowiły w Polsce ok. 64 proc. zawieranych prawnie związków.

W takich małżeństwach rodziło się w ostatnich latach 80 proc. dzieci, choć od lat 90. systematycznie wzrasta odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Niezmiennie wśród nowo zawartych związków ok. 82 proc. stanowią małżeństwa pierwsze, tj. panien z kawalerami (na wsi – ok. 88 proc.).

1 / 1