Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Legia zdobyła Deyna Cup

Piłkarze Legii pokonali Fluminense Rio de Janeiro 2:0 (1:0) w niedzielnym finale turnieju towarzyskiego Generali Deyna Cup, który rozegrany został w weekend na stadionie przy Łazienkowskiej w Warszawie. Bramki strzelili Raul Bravo i Janusz Gol.

Legia Warszawa - Fluminense Rio de Janeiro 2:0 (1:0)

Bramki: Legia - Raul Bravo (6-głową), Janusz Gol (77.).

Sędziował: Szymon Marciniak. Widzów: ok. 12 000.

Legia: Wojciech Skaba - Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Mateusz Cichocki, Raul Bravo (46. Jakub Wawrzyniak) - Tomasz Brzyski, Daniel Łukasik (71. Raphael Augusto), Dominik Furman (89. Helio Pinto), Janusz Gol, Michał Żyro (79. Michał Kopczyński) - Michał Kucharczyk (46. Patryk Mikita).

Fluminense: Luiz de Pontes Leanderson - Carvalho Igor Juliao, Gelhorn Fialho Alan, Silva Leo Lelis (72. Renan da Silva Jefferson), Ronan de Paula Afonso - Henrique Dos Santos Lucas (46. Gustavo Santos Paes), Gabriel Ferreira Cassio, Santos da Silva Marlon (73. Araujo Bruno Farias), Ferreira Luiz Fernando, Silvino da Cruz Peterson (46. Robert Goncalves Santos) - Caetano da Silva Ze Lucas (74. Rodrigues da Silva Euller).

Brazylijski zespół przyleciał do Warszawy w młodzieżowym składzie. Z kolei Jan Urban na niedzielny finał desygnował do gry w większości rezerwowych graczy. Po tym spotkaniu miała zapaść decyzja odnośnie przyszłości testowanego w Legii Raula Bravo. W sobotę zmienił na lewej obronie Jakuba Wawrzyniaka. Dzień później zagrał na tej pozycji w wyjściowym składzie.

Hiszpan dobrze rozpoczął mecz, ponieważ strzelił bramkę w szóstej minucie. Dobił piłkę głową po wcześniejszych strzałach Dominika Furmana i Tomasza Brzyskiego z rzutu wolnego. W jego poczynaniach widać było doświadczenie boiskowe, ale kilkukrotnie w prosty sposób pozwolił się ograć młodym Brazylijczykom. Niepewny w środku pola był też Daniel Łukasik. W ataku natomiast bezbarwnie zaprezentował się Michał Kucharczyk.

Bardzo pozytywnie pokazał się Michał Żyro, który wraca do gry po długiej kontuzji. Wychowanek Akademii Piłkarskiej nie bał się ryzykować i zaprezentował kilka efektownych akcji. Towarzyszył mu Dominik Furman, który jednak czasami nieco gubił się na pozycji ofensywnego pomocnika. Do zespołu dobrze wkomponował się występujący ostatnio w Widzewie Łukasz Broź. Jeśli w Legii będzie się włączał do akcji ofensywnych tak często jak w łódzkim zespole, to na pewno będzie poważnym konkurentem dla Bartosza Bereszyńskiego.

Sporo ożywienia w ofensywie wprowadził inny wychowanek Akademii Piłkarskiej Patryk Mikita, który pojawił się na boisku po przerwie. Ozdobą meczu była bramka Janusza Gola w 77. minucie meczu. Pomocnik, który w przerwie letniej miał zostać wypożyczony lub sprzedany do innego klubu, z około 16 metrów posłał piłkę w prawy górny róg bramki.

Po meczu mistrzowie Polski odebrali pamiątkowy puchar pierwszej edycji Generali Deyna Cup z rąk żony zmarłego piłkarza - Marioli Deyny.

17 lipca Legia rozpocznie batalię o Ligę Mistrzów. W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji zagra na wyjeździe z walijskim New Saint FC. Trzy dni później legioniści podejmą Widzew Łódź w pierwszej kolejce ligowych rozgrywek.

Wyniki turnieju Generali Deyna Cup:

sobotnie półfinały

Austria Wiedeń - Fluminense FC 0:1 (0:0) Legia Warszawa - Partizan Belgrad 2:1 (1:0)

niedziela mecz o trzecie miejsce Austria Wiedeń - Partizan Belgrad 2:1 (0:0)

finał Legia - Fluminense 2:0 (1:0).