Nowy numer 17/2024 Archiwum

Skarby ze szkła

Na liście najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej huty szkła znajduje się królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii. Od lat światowi giganci w zakresie produkcji szkła właśnie w Krośnie nie tylko zlecają wykonanie swoich kolekcji, ale także powierzają tutejszym projektantom opracowanie nowych wzorów.

Wśród nich jest legendarne weneckie Murano. Gdy w 1923 roku wznoszono w Krośnie pierwsze zabudowania huty, z pewnością nikt nie przypuszczał, że właśnie rozpoczyna się historia, która przyniesie temu niewielkiemu miastu międzynarodową sławę. 

Od dziesięcioleci ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest przede wszystkim ze względu na doskonałą jakość oraz podążające zawsze za aktualną modą wzory. Dość wspomnieć, że było lub jest obecne chyba w każdym polskim oraz
w milionach domów na całym świecie. Na koncie samych Krośnieńskich Hut Szkła – najstarszego i największego zakładu, jest ponad 100 prestiżowych nagród, a szkło z niego wysyłane jest aktualnie do ok. 60 krajów i od dawna stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów na arenie międzynarodowej. Skarby ze szkła   Szkło dekoracyjne KHS

Znakami rozpoznawczymi krośnieńskiego szkła są doskonała jakość i wzornictwo będące zawsze „na czasie”. Dzięki nim zwykłe przedmioty użytkowe stają się małymi dziełami sztuki, a Krosno urosło do rangi jednego z najważniejszych ośrodków produkcji szkła na świecie.  W 90-letniej historii krośnieńskiego szkła znajdziemy mnóstwo ciekawostek, z których wiele zaprezentowanych zostało na wystawie pt. „90”, zorganizowanej przez działające w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła. Ekspozycję można oglądać do końca października.

Ekspozycja, podobnie jak szkło tworzone od dziesięcioleci w Krośnie, przygotowana została z wielką starannością oraz z uwzględnieniem współczesnych trendów. Ma więc zaskakujący i niezwykle oryginalny charakter. Multimedialna instalacja opiera się bowiem na animacji video, w którą włączonych zostało kilkadziesiąt eksponatów dokumentujących rozwój hutnictwa w Krośnie. W  90 scenach opowiada ona nie tylko historię hutniczych tradycji, ale przede wszystkim zwraca uwagę na nieznane dotąd fakty i wyjaśnia przyczyny, dla których krośnieńskie szkło zyskało miliony miłośników na całym świecie urastając do rangi fenomenu.

Wystawie towarzyszy katalog wydany w formie komiksu, którego bohaterem stała się sama huta, a poniżej efektowny teledysk urodzinowy.


90
Tving Stage Design

Skarby ze szkła   Skarby ze szkła   Komplet retro KHS

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza