Nowy numer 13/2024 Archiwum

Milczenie jest aktywne

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzi się w różnych terminach, w zależności od kraju – w Polsce w trzecią niedzielę września. Papieskie orędzie zostało opublikowane natomiast dziś, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

W Watykanie dokument zaprezentował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli.

„W tym orędziu Papież przekazał nam głęboką refleksję o milczeniu, świadczącą o dobrej znajomości człowieka – stwierdził abp Celli. – Milczenie bowiem przemawia. Może świadczyć o naszej bliskości, uwadze, szacunku... Milcząc, dajemy pierwszeństwo słowu drugiego. Milczenie to postawa aktywna. Jak zauważył Romano Guardini, mówić sensownie może tylko ten, kto potrafi milczeć. Milczenie nabiera coraz większego znaczenia w kontekście zalewu pytań, które w pewnym sensie są siłą napędową współczesnej kultury komunikacji. W kulturze tej istnieje jednak niebezpieczeństwo, że prawdziwe pytania nie zostaną wysłuchane, a w zamian za to usiłuje się narzucić człowiekowi gotowe odpowiedzi. Papież sugeruje jednak, że za tym zalewem pytań kryje się pytanie podstawowe, pytanie o prawdę”.

Abp Celli zwrócił również uwagę, że w produkcjach telewizyjnych podejmujących tematykę religijną o wiele bardziej potrzebni są artyści niż psedotwórcy religijnej tandety:

„Często zdarzają się produkcje religijne, które z całym szacunkiem dla pewnych ich treści, są artystycznym chłamem. Mam na myśli niektóre filmy czy programy… Powiedziałbym, że zasługują one na szacunek, ale czasem wywołują śmiech. Natomiast pewne problemy religijne odnajduję bardziej u reżyserów, którzy na pierwszy rzut oka uważani są za prawie ateistów, niż u innych, którzy robili wielkie wyznania wiary”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podsumował przy okazji funkcjonowanie watykańskiego portalu www.News.va Korzystają z niego internauci ze 180 krajów poszukujący wiadomości watykańskich. Często są to wizyty dłuższe, co wskazuje, że internauci nie trafili tam przypadkowo – zauważył abp Celli.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy