GN 28/2018 Archiwum
 • gregg84
  13.08.2017 12:09
  "Nasze badania wykazują, że Całun Turyński nie może być żadną pracą plastyczną. Przecież to zupełnie nieprawdopodobne, by jakiś artysta namalował postać na płótnie akurat za pomocą surowicy krwi człowieka, który był poddany torturom. Nie potrafię sobie wyobrazić, że setki lat temu ktoś utworzył fałszywy wizerunek za pomocą surowicy udręczonego człowieka tylko po to, by ktoś inny kilka wieków później mógł za pomocą metody naukowej studiować sobie różnicę między surowicą zdrowego człowieka a surowicą wykazującą jakąś patologię."

  Powyższy argument jest chybiony jeśli idzie o uprawdopodobnienie wniosku, iż Całun Turyński z całą pewnością nie jest pracą plastyczną. Bo choć rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, aby artysta używał krwi człowieka po silnych urazach W CELU uniknięcia wykrycia fałszerstwa w późniejszych wiekach, to całkiem niewykluczone, że używał takiej krwi W CELU symbolicznego nawiązania do postaci Jezusa, tak jak opisują ją ewangelie.
  Wierzący w autentyczność Całunu nie potrafią zrozumieć jednej podstawowej rzeczy: jeśli odłożyć na bok ich ideologiczne odchylenie w kierunku chrześcijaństwa, to pozostaje cała masa znanych i jeszcze nieznanych wyjaśnień powstania Całunu, które na dziś dzień są same może i mało prawdopodobne (już choćby ze względu na nasze obecne braki metodologiczne czy szczątkowe źródła historyczne), ale i tak pozostają całe rzędy wielkości przed hipotezą, jakoby ślad zostawił zmartwychwstający człowiek.
  • Gość
   14.08.2017 14:19
   1) Religia to nie ideologia. Nawet islam nie jest ideologią, choć występują w nim ideologiczne zapędy. Tylko ktoś, kto się zupełnie wyprał z religijności i tkwi po uszy w ideologii, może nie zauważać tak podstawowej różnicy znaczeń obu słów. 2) Oba "CELE" są tak samo... prawdopodobne - czyli tylko umysł zainfekowany ideologią mógłby uznać je za możliwe ludzkie motywy i nie zauważyć przy tym absudru.
   • gregg84
    14.08.2017 18:06
    1. Jeśli za ideologię uznać złożony system przekonań przyjmowanych a priori (a lepszej definicji nie widzę), to każda religia spełnia to kryterium, łącznie z islamem i chrześcijaństwem.
    2. W rzeczy samej: nie widzę nic absurdalnego w możliwości, iż artysta użył krwi człowieka zamęczonego po to, aby w ten sposób nawiązać do ewangelicznego Jezusa. Nic nie wiemy o kontekście powstania tego artefaktu. Może fałszerstwo wcale nie było zamysłem twórcy? Może chciał tylko stworzyć imitację - tak jak krzyże na ołtarzach imitują ewangeliczny krzyż Jezusa? Może to jedynie potomni uznali Całun za tkaninę okrywającą ciało Jezusa po śmierci? A może jednak chodziło o fałszerstwo w pobożnym celu (w przekonaniu twórcy)? Możliwości jest wiele - a każda bardziej prawdopodobna od zmartwychwstania kogokolwiek.
    doceń 0
    0
  • Gość
   31.03.2018 18:28
   co najmniej od 1898 roku wiadomo, ze wizerunek podobny jest do fotografii, zatem powstanie "za pomocą surowicy krwi" odpada, "pozostaje cała masa znanych i jeszcze nieznanych wyjaśnień powstania Całunu" czyli jakich?
   • gregg84
    01.04.2018 13:36
    Do do krwi - toż nie twierdzę, że krew to jedyny środek, który został użyty do stworzenia tego artefaktu.
    Co do innych wyjaśnień - jakie metody badania Całunu istniały w 1500 roku? jakie w roku 1700? jakie w 1900 roku? Cały czas postępuje rozwój, tymczasem mamy rok 2018 i waszej stronie się wydaje, że rozwój hipotez i metod badawczych się właśnie zakończył, i że tym samym wasza hipoteza brana na wiarę ostatecznie zwycięża. Otóż tak się wam tylko wydaje. Faktem jest, że nie wiemy na dzień dzisiejszy, jaką techniką Całun MÓGŁ zostać wykonany (a jaką został DE FACTO wykonany, tego nie dowiemy się nigdy, bo było to jednostkowe zdarzenie historyczne, po którym nie zostało żadnych śladów). Z tego miejsca jest jednak jeszcze długa i daleka droga do uznania jednej z najbardziej nieprawdopodobnych hipotez (oddziaływania nadprzyrodzonej energi z wnętrza ciała człowieka) za najbardziej prawdopodobną hipotezę w kwestii powstania Całunu.
    doceń 0
    0
 • Gość
  13.08.2017 20:54
  Łk 1627 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą".
  doceń 3
 • gut
  15.08.2017 15:01
  Dobrze wiedzieć o nowych doniesieniach naukowych tej Bardzo Ciekawej Sprawie! ;-) Dzięki! ;->
  doceń 0
 • Gość
  31.03.2018 18:25
  to że nie został namalowany od dawna wiadomo (np. Ian Wilson "Święte Oblicza")
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji