Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • DEUs
    10.08.2018 12:37
    Otóż ja również przychylam się do tego stanowiska, jednak nie kategorycznie. Uważam że w 90% sytuacji, decyzje człowieka nie wynikają z wolnej woli. Te 10% stanowią sytuacje szczególne, które można by określić wręcz jako graniczne.
    Jakie to sytuacje i czym się charakteryzują?
    Otóż te sytuacje to dylematy moralne, które najczęściej są konfliktem między biologią a wartościami istniejącymi w kulturze. Im trudniejszy to konflikt tym człowiek ma więcej wolności i z tego właśnie będziemy rozliczani.
    By podać jaskrawy przykład, możemy przywołać postać Maksymiliana Kolbe, który kierując się wartościami kulturowymi zdecydował się poświęcić własne życie za kogoś zupełnie mu nieznanego. Działał w tym momencie zupełnie przeciw biologii i mechanizmom psychologicznym, gdyż instynkt przeżycia jest jednym z najsilniejszych jakie posiadamy.
    • BRONISŁAW
      10.08.2018 13:02
      W pewnym sensie jestem w stanie Cię zrozumieć. Mam podobnie ale z całkowicie inną rzeczą.
      doceń 1
    • podaj nick
      12.08.2018 19:33
      główne dylematy wiążą się z biologia to współczucia, może jednak nie uogólniaj na innych, jeszcze sobie pewien naród wy... uzasadni że goje są to faktycznie podludki
      doceń 0
  • DEUs
    10.08.2018 12:39
    Innymi sytuacjami gdy posiadamy wolność niezdeterminowaną to sytuację w których różne czynniki pchają nas w zupełnie dwie różne strony i w dodatku się równoważa, lub prawie równoważą (sytuacja hipotetyczna). Wobec czego wybór będzie zależał od tego jakie reprezentacje poznawcze aktywujemy w naszym umyśle, lub mówiąc nie po psychologicznemu - czy pomyślimy o sobie o nas samych czy o innych (na przykład).

    Wobec tego, możemy również dojść do wniosku, że w sumie nie ma zła, jest tylko brak dobra. Już uzasadniam - możemy albo poddawać się determinizmowi, albo działać mu na przekór, poddawanie się nie jest złem, gdyż Bóg nie może karać nas za słabość, może jedynie nas nagradzać za odwagę i siłę, która objawia się w działaniu przeciw determinizmowi.
    doceń 4
  • Anna Panna
    11.08.2018 00:06
    Czas wreszcie napisać jakąś nową Ewangelię, bo nic nas w tym Kościele nie zaskakuje. Dodać kilka rozdziałów, jakieś ekscytujące kawałki powstawiać tu i tam. Myślę, że Marcin Zieliński mógłby te nowe teksty zredagować - bo to awatar Ducha Świętego przecież jest.
    • Dziad wędrowny
      16.08.2018 14:11
      Ok. Jest złośliwość. Może być. Widziałem gorsze. No i.... ?
      doceń 1
  • Kuba
    12.08.2018 09:48
    Bóg jest zdumiewająca Istotą. Najbardziej zdumiewającą we Wszechświecie. Nie mogę doczekać się kiedy umrę i będę mógł Go podziwiać. Wiem, że podziw Bogiem nie może się wyczerpać. Aniołowie od miliardów lat nie znudzili się Nim, a raczej zachwycają coraz bardziej.
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także