Słowa Najważniejsze

Wtorek 6 czerwca 2023

Czytania »

Judyta Syrek

|

06.06.2023 00:00 GN 22/2023 Otwarte

Bóg nie ma potrzeby odbierania człowiekowi niczego - nawet władzy

Mk 12, 13-17

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?»

Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?»

Odpowiedzieli Mu: «Cezara».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

I byli pełni podziwu dla Niego.

Oddajcie więc Cezarowi to,  co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.          
Mk 12,17

Ewangelia z komentarzem. Bóg nie ma potrzeby odbierania człowiekowi niczego - nawet władzy
Gość Niedzielny

 

Bóg lubi proste rozwiązania. Nie ma potrzeby odbierania człowiekowi czegokolwiek, nawet władzy, niezależnie od tego, czy jest ona autorytatywna, czy demokratyczna. Widać to wyraźnie w historii Kościoła, który w czasach największego zniewolenia potrafił mnożyć dobro i przynosić powiew wolności prostym ludziom. I to nie dzięki pomocy militarnej, lecz dzięki wolności Słowa. Słowo Boga przynosi uwolnienie, buduje wewnętrznie człowieka i pomaga mu przetrwać nawet najgorsze panowanie. Prymas Tysiąclecia przygotował w czasach komunizmu ABC Społecznej Krucjaty Miłości. To 10 punktów, które pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę. To mocny fundament, na którym warto budować stosunki społeczne. Takich wartości można się bez ryzyka trzymać.

Bóg nie ma potrzeby odbierania człowiekowi niczego - nawet władzy