Nowy numer 38/2018 Archiwum

Rozważania GN

Piątek 25 maja 2018

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Ewangelie są pełne świadectw nieczystych zagrań wobec Jezusa

Jezus przyszedł w granice Judei i Zajordania. A tłumy znowu ściągały do Niego i znów je nauczał, jak miał w zwyczaju.

I przystąpili do Niego faryzeusze, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę.
Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?»
Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić».

Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela».

W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».


Jak widać, nie każde pytanie skierowane do Boga jest czyste. A czy każda modlitwa? Zdolność człowieka do samooszukiwania się – a tym samym do wystawiania Boga na próbę pod pseudopobożnymi pozorami – jest nieskończona. Co nie znaczy, że Bóg naszych fałszywych pytań nie jest w stanie zgnieść potęgą swego miłosierdzia i obrócić w dobro. Ale nieufność wobec samego siebie i wszelkich ruchów własnego serca jest czymś bezcennym w przestrzeni wiary, całej naszej relacji z Bogiem i wszelkiej aktywności religijnej. Ewangelie pełne są świadectw nieczystych zagrań wobec Jezusa, brudnych, ale udających czyste i występujących w arcyreligijnym przebraniu.

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 albert 25.05.2018 10:28
Niezalogowany użytkownik To pytanie nie jest przewrotne, choć żydzi je za takie mieli. Może je zadali z woli Boga, aby dać okazję Panu Jezusowi do wypowiedzenia prawdy o małżeństwie. My obecnie jesteśmy już o wiele poniżej w pojęciu małżeństwa, niż ówcześni żydzi. Pan Jezus wyraźnie mówi, że człowiek opuści ojca i matkę i połączy się ze swoją żoną, a więc nie skoczy najpierw tu i tam, a potem ewentualnie... Małżeństwo jest to kobieta i mężczyzna złączeni miłością dziewiczą, która jest darem Boga dla ludzi, aby w tej miłości poczynało się ludzkie życie. Nic innego małżeństwem nie jest. Nie jest też wtedy potrzebne pytanie: Czy wolno oddalić swoją żonę, bo w małżeństwie nie ma takiej opcji. Miłość małżeńska, to miłość od Boga i jest nierozerwalna. Kościół coraz bardziej popada w błogosławienie jako małżeństw spółek egzystencjalno-seksualnych, które są bardzo nietrwałe, bo są oparte na egoizmie i kościelni edukatorzy usiłują ratować to, co już zupełnie nie trzyma się kupy. Najbardziej groteskowym wymysłem Kościoła, jest tzw. unieważnienie małżeństwa. Małżeństwa nie da się unieważnić. Jeżeli prawidłowo po chrześcijańsku wychowuje się dzieci i młodzież, to one będą zawierały prawdziwe małżeństwa, albo pozostaną w stanie bezżennym.
Plusów: 0 albert 25.05.2018 10:06
Niezalogowany użytkownik Pan Bóg już dawno dał nam wszystko co potrzeba, abyśmy mieli ochronę przed złem, ale my z powodu naszego egoizmu i głupoty, wolimy zło, bo myślimy że zło jest dla innych, a nie dla nas.
Plusów: 3 referendum w irlandii 25.05.2018 05:39
Niezalogowany użytkownik
O Matko Ocalenia,
Módl się za Twoje dzieci w Irlandii, aby zapobiec
Zadawaniu nam nikczemnych aktów aborcji.
Chroń ten pobożny naród przed zatapianiem głębiej w rozpaczy
Z ciemności, która przykrywa nasz kraj.

Uwolnij nas od złego, który chce zniszczyć Twoje dzieci mające się jeszcze narodzić.
Módl się, żeby przywódcy tam mieli odwagę, aby wysłuchać tych, którzy kochają Twojego Syna,
Tak żeby postąpili oni zgodnie z naukami Naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Amen.

wszystkie komentarze >

Zobacz także

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama