Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Sierpień 2018
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Piątek 31 sierpnia 2018

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Czy jesteśmy rozsądni?

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
«Podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w swoich naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, senność ogarnęła wszystkie i posnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: „Oto pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!” Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”.

Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto.

Nadchodzą w końcu i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”.


Greckie słowo μωρά jeszcze Jakub Wujek tłumaczył jako „głupie”. Biblia Tysiąclecia już jako „nierozsądne”. Jeśli zaufać intuicji obu przekładów i je połączyć, wówczas głupota pięciu panien polegałaby na braku rozsądku. Nierozsądnie jest mieć samą lampę bez zapasu oliwy. Bezużyteczne narzędzie nie dość że grozi pozostaniem w mroku, to jeszcze może doprowadzić do tragicznego finału, do fiaska tego, do czego lampa jest tu potrzebna: spotkania z Oblubieńcem. Głupio. Ludzie mają rozum nie tylko po to, by konstruować smartfony i statki kosmiczne, ale głównie po to, by rozsądnie dbać o sprawy Bożego królestwa. Inaczej, nawet ze smartfonami i na zdobytym Marsie, będziemy jedynie μωρά – pozbawionymi rozsądku głupcami.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

  • youtak
    31.08.2018 07:44
    dla mnie ten fragment Pisma często kojarzy się z .... demokracją! To że wszyscy POWINNI (?) mieć po równo (oliwy) nie znaczy że problem będzie rozwiązany. Gdyby w imię demokracji albo z dobroci serca mądre podzieliły się swą oliwą z nierozsądnymi - żadne nie przywitałyby godnie Oblubieńca. Może demokracja nie jest tak od końca dobra???
    doceń 1
  • Albert
    31.08.2018 10:35
    W tej przypowieści Pan Jezus mówi nam jasno i wyraźnie że głupcy nie wejdą do Nieba. Głupota jest to owoc grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, polegającego na zamknięciu się na prawdę, czyli oderwaniu się od rzeczywistości. Taki stan nie pozwala na świadomy wybór dobra, bo taki stan nie pozwala na odróżnienie dobra od zła. Taki stan nie pozwala uwierzyć, że Bóg, o którym mówi Biblia, jest stwórcą świata materialnego i jest czystym dobrem. Nie pozwala też na szczere zwrócenie się do Boga o miłosierdzie. Głupota jest winą, o czym również powiedział Jezus przy zwracaniu uwagi, jakie nieczystości wychodzą z wnętrza człowieka. Słowo "rozsądny" , to słowo z nowomowy, którym nowomówcy zastąpili słowo "roztropny". Słowo "roztropny" oznacza kogoś, kto potrafi wybierać dobro, a więc musi już posiadać mądrość, czyli znać prawdę (rzeczywistość) na poziomie pozwalającym prawidłowo odróżniać dobro od zła.
    doceń 0
  • Albert
    31.08.2018 10:37
    ...panny były głupie, bo nie wiedziały że oliwa w lampkach się wypala.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowsze w serwisie

Zapisane na później

Pobieranie listy