Nowy numer 28/2018 Archiwum

Włosi, przy waszym zadłużeniu nie ma innej drogi

Laureat tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii Christopher Sims uważa, że ratowanie euro to "problem polityczny". W wywiadzie dla dziennika "La Stampa" w środę podkreślił, że Europejski Bank Centralny już nie wystarcza i że potrzebny jest organ władzy fiskalnej.

Odnosząc się do kwestii ratowania wspólnej europejskiej waluty amerykański ekonomista ocenił: "Rzeczy, które trzeba zrobić, są jasne. Teraz zobaczymy, czy rządy będą miały odwagę i siłę, by je wcielić".

W opinii Simsa po to, by euro mogło odnosić długofalowe sukcesy należy powołać nowe instytucje fiskalne. "Bez centralnego organu władzy, który wydawałby dyrektywy w sprawie polityki podatkowej wszystkim krajom członkowskim przetrwanie euro jest mocno zagrożone" - stwierdził.

W komentarzu do ustaleń niedawnego szczytu UE o pomocy dla strefy euro, zwłaszcza Grecji, noblista zauważył, że kanclerz Niemiec Angela Merkel "zgodziła się podjąć większe ryzyko". Teraz jego zdaniem problemem pozostaje to, "jakie ryzyko zamierza zaakceptować niemiecki rząd i jak zamierza się z nimi uporać w wymiarze fiskalnym".

Oceniając sytuację Włoch, mających zadłużone finanse publiczne Sims powiedział, że kraj ten musi wprowadzić serię głębokich reform, "zdolnych przekonać rynki, że będzie miał konieczne środki, by pokonać kryzys".

"Przy waszym zadłużeniu nie ma innej drogi. Rząd dał kilka sygnałów o tym, że chce zmierzać we właściwym kierunku, na przykład dyskutując o emeryturach, lecz praktyczne szczegóły są jeszcze niepewne" - zaznaczył ekonomista z USA w rozmowie z turyńską gazetą.

W nawiązaniu do zapowiedzianego referendum w Grecji na temat drugiego pakietu unijnej pomocy Christopher Sims wyraził opinię, że może ono "obrócić wszystko w proch". "Ale może ono być także okazją do przekonania ludzi, że alternatywą jest przepaść" - podkreślił laureat Nobla.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama