Nowy numer 28/2018 Archiwum

Majdan radości

Wszystkich Świętych to wesoła uroczystość. Polak uwielbia świętować jedząc.

Droga na cmentarz. Na prawo znicze, kwiaty, wieńce, jeszcze dalej na prawo wieże wartownicze, baraki i komory gazowe. Na lewo – szczypki, lizaki, kolorowa wata cukrowa, zapiekanki, gyros, gofry, ciepłe lody i rurki z kremem. Za bramą Msza Święta, Droga Krzyżowa i skrzypek z Deptaka, jak co roku odgrywający wiązankę utworów żałobnych. Ktoś ciamie kanapkę, słychać dzwonki komórek. I znów za bramą: czerstwe obwarzanki – cztery złote.

W Dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy już cieszą się z wiecznej współobecności z Bogiem. Polak uwielbia wyrażać radość przez jedzenie, a chrupiąca zapiekanka w zimny, listopadowy poranek smakuje wyjątkowo dobrze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MP246
  02.11.2011 16:22
  Chyba Pan nie popiera jedzenia na cmentarzu???!!!
  Cmentarz, kościół czy obóz koncentracyjny (o którym Pan pisze) to nie jest miejsce na jedzenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Cmentarz to miejsce pamięci, zamyślenia, modlitwy, a jak radości to cichej, duchowej.
  Tam nie ma miejsca na jedzenie czy dzwonienie komórek. Takie zachowania na cmentarzu łamią jego sacrum i są jego zwyczajnym bezczeszczeniem.
 • Fizyk
  02.11.2011 20:14
  Ech coraz slabsze są Pana teksty. Niech Pan może poszuka innego zajęcia, Pana artykuły w GN zawsze należą do najsłabszych w danym numerze. Pozdrawiam serdecznie i życzę by przemyślał Pan jakimi talentami Bóg Pana naprawdę obdażył
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama