Nowy numer 50/2019 Archiwum

Ich dom był jak niebo

Pozdrówcie współpracowników moich (…), Pryskę i Akwilę (…). Pozdrówcie także Kościół, który zbiera się w ich domu. Rz 16,3.5

Nowy Testament kilkakrotnie wspomina małżonków Pryscyllę (zwaną też Pryską) i Akwilę. Zawsze, gdy o nich czytamy, mowa jest o obojgu! Co ciekawe, biblijni autorzy jako pierwszą częściej wymieniają kobietę. Byli Żydami, producentami namiotów. Wypędzono ich z Rzymu w 49 roku, po czym osiedli w Koryncie. Tam zostali wyznawcami Chrystusa i bliskimi współpracownikami św. Pawła. Po powrocie do Rzymu udostępniali swój dom chrześcijanom na modlitwę. Dlatego św. Jan Chryzostom w IV wieku nazwał ich dom nawet niebem samym. Wkrótce rozpoczniemy rok duszpasterski pod hasłem „Kościół naszym domem”. Święci małżonkowie Pryscylla i Akwila mogliby być jego patronami. Pewnie by nas spytali, czy rzeczywiście nasz Kościół jest przyjaznym domem, a rodzina Kościołem domowym?

Czytania na dziś:

Rz 16,3-9.16.22-27; Ps 145; Łk 16,9-15

« 1 »

Zobacz także

 • KaeL
  12.11.2011 10:44
  "Ale czy tak czyniłby Jezus? Jaki był Jego styl działania i sposób głoszenia Dobrej Nowiny? Bibliści zwracają uwagę, że Jezus był bardzo wymagający wobec „swoich”, zwłaszcza przedstawicieli ówczesnej hierarchii religijnej. Wobec nich był nawet gwałtowny w opiniach i działaniach"


  Panie Redaktorze, niech Pan uwaza z takimi pytaniami. I dzisiejsza hierarchia bardzo nie lubi, kiedy stawiac jej wymagania. A juz na pewno nie kiedy robi to ktos "oddolnie".

  Dla mnie to pytanie Jezusa odnosi sie glownie do mnie. To o moja wiare On pyta. A nie o to, ilu "ateuszy" to pytanie ode mnie uslyszalo.
  doceń 0
 • Eterno Vagabundo
  21.11.2011 17:58

  Do wiary trzeba mieć zadatki,
  Bo ją wysysa się z mlekiem Matki.
  Lecz przy tym się ostanie wiara,
  Kto się ją codzień zgłębić stara.

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama