Nowy numer 14/2020 Archiwum

Podział PiS?

Albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego, by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicję - mówi "Naszemu Dziennikowi" wiceszef PiS Zbigniew Ziobro.

"To jest jednak scenariusz, którego nawet nie chcę rozważać. Dzisiaj priorytetem jest jedność, liderem Jarosław Kaczyński - musimy jednak wyciągać wnioski z przegranych" - podkreśla europoseł.

Ziobro mówi, że nie można zabetonować partii i "zadusić dyskusji po porażce, bo przyniesie to złe owoce". "Trwanie i samozadowolenie to byłaby zła taktyka, która mogłaby spowodować w przyszłości spadek poparcia i kolejne porażki. Należy po prostu znaleźć złoty środek pomiędzy zmianami, które wyzwolą energię, a utrzymaniem status quo. Dlatego mówimy o korekcie, którą trzeba oczywiście dobrze przemyśleć" - dodaje.

Dopytywany, co przez to rozumie, wylicza: "Większa demokratyzacja partii, ale też bez nadmiernej przesady. Szerokie otwarcie na nowe środowiska. Być może powrót też do korzeni PiS, które czerpało z różnych źródeł: tradycji narodowej, piłsudczykowskiej, konserwatywnej, mogłoby być mocne skrzydło społeczne nawiązujące do idei solidarnego państwa, ale też by było miejsce dla ludzi otwartych na konkurencję wolnorynkową".

"W ten sposób możemy pozyskiwać różne środowiska, znajdując wspólny mianownik, który przede wszystkim wyznaczają wartości chrześcijańskie. Większa demokratyzacja i upodmiotowienie ludzi w partii są, moim zdaniem, potrzebne" - mówi Ziobro.

Według wiceprezesa PiS "konieczne wydaje się wprowadzenie oddolnych, demokratycznych wyborów na szefów poszczególnych szczebli hierarchii partyjnej". "W przypadku szefów okręgów prezes powinien mieć możliwość sprzeciwu albo zatwierdzania. W każdym razie nie mogą to być tylko nominaci wskazywani z góry, ale ludzie wybierani" - mówi.

"Chodzi również o danie posłom większej swobody w klubie parlamentarnym, np. przy kształtowaniu składu prezydium klubu, wskazywaniu kandydata na wicemarszałka. Ludzie, mając świadomość, że partycypują w decyzjach, będą mieli większą motywację do zaangażowania się w pracę. Większa demokratyzacja w partii da działaczom także możliwość szerszego otwarcia się na środowiska lokalne" - zaznacza europoseł.

« 1 »

Polecamy

 • ArtiCibol
  24.10.2011 09:06
  ArtiCibol
  Jak zwykle chodzi tylko i wyłącznie o władzę.
  Swoją drogą ciekawe jak wypadnie starcie starego "szczwanego lisa" z "młodymi wilkami".
  Według mnie władzę w PiS będzie miał ten, kto zyska przychylności o.T.Rydzyka.
 • Karb
  24.10.2011 10:06
  Pod przewodnictwem posła Ziobry i Kurskiego żadna partia nie ma szans na wygraną w wyborach. I o tym doskonale wie prezes Kaczyński.
 • KJB
  24.10.2011 11:21
  KJB
  Kaczyński musi ustąpić i odejść z polityki to jest jedyne wyjście aby w życiu politycznym było mniej konfliktów i szkalowań.Człowiek ze skłonnościami do dyktatury powinien zostać odsunięty z życia politycznego.
 • moja opinia
  24.10.2011 13:52
  To są typowe walki frakcyjne w socjalistycznej partii, jaką jest PiS. Lewica katolicka walczy o podział stanowisk.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane