Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mówili na niego Hanik

Ksiądz Jan Macha nie jest na Śląsku postacią nieznaną, ale tak naprawdę wiemy o nim niewiele. Dagmara Drzazga wykorzystała szansę na wypełnienie tej luki. Do kin wchodzi właśnie jej film opowiadający historię ks. Machy.

Bardzo osobiste świadectwo daje w filmie ks. dr Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego UŚ, który jako młody wikariusz przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym spotkał matkę ks. Machy. „Posłał mnie tam proboszcz, mówiąc: przeżyjesz tam piękne chwile. Klęczałem przed mamą księdza, którego zdjęcie wisiało na ścianie. Mówiła o nim nie Jan, ale Hanik. W więzieniu pozbawiono go możliwości odprawiania Mszy św. To tak jak gdyby pozbawić rybę wody. Ale poradził sobie, wyrzeźbił z tego, co było dostępne w więzieniu, różaniec” – opowiada.

„W tej rodzinie panował jakiś kult Hanika. Był oczkiem w głowie. To był młody człowiek, dynamiczny, wysoki, wysportowany, grał w reprezentacji Śląska w szczypiorniaku. Kiedy Hanik miał wygłosić pierwsze kazanie po niemiecku to zemdlał, a w dniu egzekucji działy się dziwne rzeczy” – wspomina Jan Cofałka, jeden z wielu występujących w filmie krewnych ks. Machy.

Dokumentów na temat okupacyjnej działalności ks. Machy, jego aresztowania i śmierci zachowało się niewiele. Znamy ją z przekazów rodzinnych, wspomnień znajomych i przyjaciół księdza. Jest tu także wiele tajemnic, jak np. historia wyprawy do siostry Hitlera w sprawie ułaskawienia, które rzekomo nadeszło.

Gilotyna na jeden dzień

Inspiracją do realizacji filmu stał się zamieszczony w miesięczniku „Śląsk” artykuł Jana Cofałki na temat jego wujka. „Po przeczytaniu byłam porażona, poczułam, że koniecznie chcę o nim zrobić film. Później zaczęłam się trochę bać, bo jest to temat trudny do udźwignięcia psychicznie. Nie można spokojnie czytać ostatnich listów skazanych na śmierć do osób najbliższych. Ten temat wyzwala niezwykłe pokłady emocji. Bałam się, że te emocje mnie przerosną” – mówi autorka filmu Dagmara Drzazga.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji