Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polityczna egzekucja

Skazanie Julii Tymoszenko jest politycznym sukcesem prezydenta Janukowycza. Jednak zamykając rywalkę za kratami, zamknął także przed Ukrainą drogę na Zachód.

Po trwającym od czerwca br. procesie, w trakcie którego była premier Julia Tymoszenko początkowo odpowiadała z wolnej stopy, a następnie została aresztowana, 11 października sąd w Kijowie uznał ją winną i skazał na karę 7 lat więzienia. Sąd orzekł także o zakazie zajmowania przez nią stanowisk publicznych przez 3 lata oraz zobowiązał ją do wypłacenia absurdalnie wysokiego odszkodowania w wysokości 1,5 mld hrywien (ok. 600 mln zł) na rzecz spółki gazowej Naftohaz. Według sądu, takie straty poniósł Naftohaz w wyniku zawarcia przez Tymoszenko niekorzystnych umów gazowych z Rosją.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego