Nowy numer 21/2023 Archiwum

Katoliku, idź w media!

W Warszawie rusza Catholic Voices Polska. Celem tego projektu jest przygotowanie nowych katolickich mówców (nie dziennikarzy!) gotowych do kompetentnego i zrozumiałego rozmawiania o wierze i nauce katolickiej w mediach elektronicznych.

Inicjatorzy zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Inspiracją był sukces działań podjętych w Wielkiej Brytanii przez zespół Catholic Voices, który powstał przed wizytą Benedykta XVI w tym kraju. Ponad 20 zwykłych katolików w wieku od 20 do 40 lat zostało w sposób profesjonalny przygotowanych do udziału w debatach, komentarzach i wypowiedziach dla anglojęzycznych stacji telewizyjnych i radiowych. Między innymi dzięki ich aktywności pozytywnie zaczął się zmieniać wizerunek katolików i katolicyzmu w brytyjskich mediach.

Projekt Catholic Voices Polska został przedstawiony kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi i uzyskał jego aprobatę do działania na terenie archidiecezji warszawskiej. Jednak podobnie jak jej brytyjski odpowiednik, organizacja nie będzie się wypowiadała oficjalnie w imieniu Kościoła i biskupów. Spikerami Catholic Voices Polska mogą zostać świeccy, zarówno należący do różnych organizacji, ruchów i duszpasterstw, jak i ci którzy chcą się zaangażować w życie Kościoła.

- Szukamy osób które chcą mówić w mediach o swojej wierze i wszystkich ważnych kwestiach z nią związanych bez kompleksów, ale i bez agresji – podkreśla Tomasz Sulewski, jeden z koordynatorów projektu – Chodzi nam bardziej o światło niż o żar.

Mottem działania Catholic Voices jest myśl błogosławionego kardynała Johna Henry Newmana: Pragnę laikatu nie aroganckiego, pochopnego w mowie, rozgorączkowanego, lecz ludzi którzy znają swoją religię, zagłębiają się w nią, którzy wiedzą na czym stoją, wiedzą czego się trzymać a czego nie, którzy znają dobrze swe credo, którzy znają historię tak dobrze, iż mogą jej bronić.

Do 30 października br. każdy zainteresowany udziałem w programie Catholic Voices może zgłosić swoją kandydaturę poprzez stronę www.catholicvoices.pl.

- Chcielibyśmy skompletować zróżnicowany zespół – mówi Tomasz Sulewski – Szukamy zarówno osoby młode jak i dojrzałych, o ustabilizowanej sytuacji życiowej i zawodowej. Zapraszamy matki i ojców, studentów, naukowców i profesjonalistów w swoich dziedzinach. Powinna ich łączyć otwartość, komunikatywność i oczywiście katolickość.

Spośród zgłaszających się osób zostanie wybrana grupa, która w początkowej fazie projektu, będzie przygotowywać się do swojej roli, spotykając się regularnie, aby rozważać i studiować m.in. kontrowersyjne zagadnienia dotyczące nauczania Kościoła Katolickiego, uważane często przez opinię publiczną za kłopotliwe, niejasne lub obraźliwe.

Zapleczem polskiego zespołu Catholic Voices jest grupa profesjonalnych ekspertów i doradców znających i rozumiejących dobrze media, sprawy społeczne, politykę, prawo, biznes oraz doktrynę Kościoła. Osoby te będą wspierały spikerów swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc dla nich wykłady, warsztaty, szkolenia i treningi medialne.

Grupy Catholic Voices powstają zarówno w Europie m.in. w Niemczech, Irlandii czy Hiszpanii jak i w Ameryce Południowej np. Chile, Brazylii, Kolumbii czy Kostaryce.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast