Nowy numer 25/2022 Archiwum

Zwycięstwo poezji

Tomas Tranströmer jest poetą wyciszenia, poszukującym w rozedrganym świecie śladów obecności Boga.

Po raz pierwszy od 15 lat literacka Nagroda Nobla powędruje do poety. Dodajmy od razu – dobrego poety. Tomas Tranströmer nie ma w sobie nic z krzykliwości niektórych wcześniejszych laureatów, takich jak Dario Fo czy Elfriede Jelinek. Jest poetą wyciszenia, nasłuchiwania, poszukującym w rozedrganym świecie śladów obecności Boga. W skondensowanej, wręcz ascetycznej, formie wyraża tęsknotę za sensem: „Dość mając wszystkich, którzy przychodzą ze słowami,/ ze słowami, ale nie mówiąc nic,/ wyjechałem na zaśnieżoną wyspę./ Pustkowie nie zna słów./ Niezapisane stronice ciągną się na wszystkie strony!/ Natrafiam na ślady sarnich kopytek w śniegu./ Mowa, choć żadnych słów” (tłum. Czesław Miłosz).

Zachwycił mnie ten wiersz i nieczęste w dzisiejszej literaturze widzenie świata jako tekstu, który coś ważnego znaczy. W twórczości Tomasa Tranströmera człowiek jest jak romańska świątynia, w której „otwiera się sklepienie za sklepieniem bez końca”, a miłość sprawia, że „wszystkie znaki zapytania poczynają śpiewać o istnieniu Boga”. To duża ulga, że taka poezja jest jeszcze nagradzana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego