GN 03/2020 Archiwum

Polscy himalaiści uratowani

Polscy himalaiści Artur Hajzer, Maciej Stańczak i Tomasz Wolfart - uczestnicy wyprawy na piąty co wysokości szczyt świata Makalu (8463 m n.p.m.) przewiezeni zostali w środę po akcji ratowniczej helikopterem do stolicy Nepalu Katmandu.

W piątek na Makalu weszli: Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart. W ataku szczytowym nie wziął udziału Maciej Stańczak.

W czasie powrotu mieli oni kłopoty, ze względu na ogromne zmęczenie oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, z dotarciem do bazy znajdującej się na wysokości 5600 metrów.

"W środę Hajzer, Stańczak i Wolfart mający odmrożenia rąk przewiezieni zostali helikopterem do Katmandu. Stamtąd prawdopodobnie udadzą się do jednej z hiszpańskich klinik specjalizujących się w leczeniu odmrożeń" - powiedział PAP dyrektor Zarządu wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki Jerzy Natkański.

Było to pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście polskich wspinaczy na tę górę bez aparatów tlenowych. Ośmioosobowa wyprawa wyruszyła do Nepalu 20 sierpnia. Wcześniej z powodów zdrowotnych do kraju powrócił Jacek Groń. Członkami ekspedycji są ponadto Tomasz Chwastek, Kacper Tekieli i Adam Ciućka.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama