Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot

Pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii” rozpoczął się 1 października br. w Katowicach dwudniowy Kongres Katolickich Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Modlitewnych w Archidiecezji Katowickiej. Jest to pierwszy taki kongres w Kościele katowickim.

Mszy św. rozpoczynającej kongres, odprawionej w krypcie archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył bp Józef Kupny, delegat Episkopatu ds. ruchów i stowarzyszeń katolickich, który jest katowickim biskupem pomocniczym.

W wygłoszonym podczas Mszy św. kazaniu archidiecezjalny duszpasterz akademicki ks. Marek Spyra apelował, aby odczytać kongres w kontekście nowej ewangelizacji. Odwołując się do odczytanego fragmentu Ewangelii zwrócił uwagę: „Chrystus wprowadza nową logikę, nowy sposób myślenia, nowy styl”. Zaznaczył, że uczniowie Chrystusa nie powinni „błyszczeć” i zachwycać świata swymi talentami, a tym bardziej rywalizować „Kto lepiej głosi Słowo Boże”. „Chodzi o mądrość Słowa, a nie o słowa mądrości” – powiedział. Przypomniał o potrzebie pokory w dziele ewangelizacji, o postawie sługi, a nie właściciela oraz o konieczności kierowania się logiką krzyża.

Obrady kongresu toczą się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Witając uczestników bp Kupny podkreślił: „Jesteśmy tu w jedności z całym Kościołem, aby pogłębić świadomość jego komunijnego charakteru”.

Prace kongresu podzielono na trzy części: „Komunia z Bogiem”, „Komunia z Kościołem” i „Komunia ze światem”. Wykłady wprowadzające do dyskusji panelowych w grupach wygłosili ks. Dr Marek Spyra, ks. dr Roberto Saltini oraz dr Aleksander Bańka. Wśród tematów omawianych przez uczestników paneli znalazły się: „Wychowanie do modlitwy”, „Nasz obraz Boga”,  „Życie Słowem Bożym”, „Uporządkowanie emocji drogą do komunii z Bogiem”, „Głos Boga w nas – posłuszeństwo sumieniu”, „Liturgia i sakramenty w centrum budowania wspólnoty”, „Miejsce Ruchów w Kościele i jedność z biskupem”, „Na czym polega nasza wierność charyzmatowi”, „Trudności w działalności Ruchów i ich przezwyciężanie”, „Współpraca między Ruchami”. Mówiono również na temat obecności katolików wśród niewierzących, w mediach (radio, telewizja, Internet), w polityce (samorządy), w szkole i pracy oraz wśród różnych tradycji religijnych.

Na wieczór zaplanowano ogólnodostępne spotkania z kulturą w parafiach. Wśród propozycji znalazły się film, koncerty muzyczne, koncert chóru, spektakl, wieczór poezji, przezrocza z pielgrzymek.

« 1 »

Zobacz także

 • owieczka
  01.10.2011 21:36
  Bardzo intensywny dzień, ciekawe wykłady i dyskusje panelowe, na owoce przyjdzie jeszcze poczekać. Jutro dzień otwarty dla wszystkich diecezjan, o 12-tej Msza św., a potem piknik w kurialnych ogrodach.
  doceń 3
 • piotrp
  02.10.2011 12:37
  "Uczniowie Chrystusa nie powinni „błyszczeć” i zachwycać świata swymi talentami, a tym bardziej rywalizować „Kto lepiej głosi Słowo Boże”. „Chodzi o mądrość Słowa, a nie o słowa mądrości” – powiedział duszpasterz akademicki ks. Marek Spyra. Przypomniał o potrzebie pokory w dziele ewangelizacji, o postawie sługi, a nie właściciela oraz o konieczności kierowania się logiką krzyża".

  Piękne słowa, choć zarazem ich realizacja w życiu chrześcijanina, to trudne, ale fundamentalne i konieczne wyzwanie.

  ps.
  Droga Owieczko, przykro mi, ale nie mogłem skorzystać z Twojego zaproszenia. Załuję i życzę owocnych obrad i miłego spędzenia Dnia Pańskiego.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama