Mówił: „Trzeba odważyć się na wszystko” i tak żył. Czynił dzieła, które… od początku go przerastały.
Zgromadził wokół siebie w Aix czterech księży diecezjalnych. Pociągały ich zapał i pasja, z jakimi Eugeniusz de Mazenod głosił Dobrą Nowinę francuskiemu Kościołowi spustoszonemu przez antykatolicką rewolucję. Sam jako dziecko w obawie przed prześladowaniami musiał wraz z ojcem uciekać do Włoch. Po kilkuletniej tułaczce powrócił do Aix. W Wielki Piątek 1807 roku przeżył nawrócenie, a doświadczenie to sprawiło, że wstąpił do paryskiego seminarium duchownego św. Sulpicjusza. Po święceniach wrócił do rodzinnego Aix, gdzie ewangelizował ubogich, więźniów i młodzież.
Łamał schematy. Ludzie gromadzili się na placach, by go słuchać. Na początku 1816 roku wraz z czterema towarzyszami założył w Aix-en-Provence zgromadzenie, które pierwotnie nosiło nazwę Misjonarze Prowansji. Dziś to czterotysięczna oblacka wspólnota, która posługuje na całym świecie. Pierwsi oblaci chętnie korzystali z takich narzędzi ewangelizacji jak przedstawienia biblijne, procesje czy Drogi Krzyżowe, ewangelizowali w domach czy wprost na ulicach ludzi niechodzących do kościoła, a ich charyzmatem stała się praca z młodymi i ludźmi odstawionymi przez społeczeństwo na margines. – To było jak wsadzenie kija w mrowisko – opowiada o. Dominik Ochlak OMI. – Św. Eugeniusz prowadził duszpasterstwo młodych, nie patrząc na ich status społeczny czy majątkowy. W XIX wieku było to działanie rewolucyjne. Dzieci arystokracji nie bawiły się dotąd z dziećmi chłopów, a u oblatów młodzi spędzali razem cały dzień. Przychodzili o świcie, a wychodzili o zmroku. Z samego Aix przychodziło około 300 osób. Jak wielka siła przyciągania była w tym człowieku!
17 lutego 1826 r. Leon XII zatwierdził zgromadzenie, a nazwa Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi zaczęła funkcjonować na 30 lat przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu! Umierający 21 maja 1861 roku 79-letni Eugeniusz zostawił zgromadzenie liczące 414 mężczyzn modlących się w Europie, w Amerykach Północnej i Środkowej, w Azji i w Afryce.
Marcin Jakimowicz