Izrael: Doszło do zaniedbań i złamania rozkazów

23 marca konwój pojazdów ratunkowych (karetki pogotowia, wóz strażacki i auto ONZ) został zaatakowany przez wojska izraelskie.

Podczas ataku, w którym izraelscy żołnierze zastrzelili 15 ratowników na południu Strefy Gazy, doszło do zaniedbań, złamania rozkazów i błędów w raportowaniu - poinformowały Siły Obronne Izraela, które w niedzielę ogłosiły wyniki wewnętrznego śledztwa w sprawie tego incydentu.

23 marca konwój pojazdów ratunkowych (karetki pogotowia, wóz strażacki i auto ONZ) został zaatakowany przez wojska izraelskie w okolicach miasta Rafah na południu Strefy Gazy. Żołnierze zastrzelili 15 osób: ośmiu pracowników Czerwonego Półksiężyca, sześciu ratowników palestyńskiej obrony cywilnej i jednego pracownika ONZ.

Ich ciała zostały zakopane w masowym grobie wraz z pojazdami. Tydzień później przybyli na miejsce palestyńscy ratownicy ekshumowali szczątki.

Ratownicy zginęli w trzech oddzielnych atakach. Przyczyną dwóch pierwszych była "błędna ocena sytuacji operacyjnej" przez żołnierzy, którzy sądzili, że pojazdy należą do Hamasu i stanowią dla nich bezpośrednie zagrożenie; trzeci atak przeprowadzono z naruszeniem rozkazów - wynika z śledztwa.

Wojsko podkreśliło jednak, że żołnierze nie złamali kodeksu etycznego izraelskiej armii i nie próbowano też ukryć zdarzenia.

Według dochodzenia dowodzący na miejscu oficer w czasie drugiego ataku, w którym zastrzelono 12 ratowników, nie był w stanie zidentyfikować pojazdów ratowniczych z powodu złej widoczności.

W mediach opublikowano później nagranie, wykonane telefonem komórkowym przez jednego z zabitych ratowników. Widać na nim, że pojazdy jechały na sygnale i były wyraźnie oznakowane.

Większość ratowników została zabita strzałami w głowę, klatkę piersiową lub plecy, do niektórych strzelano wielokrotnie, w tym z bliskiej odległości - wynika z raportów z sekcji zwłok opisanych przez dziennik "New York Times".

Autopsje potwierdziły, że większość zabitych miała na sobie uniformy służb ratunkowych z odblaskowymi znakami rozpoznawczymi. Dochodzenie nie potwierdziło informacji przekazywanej m.in. przez Czerwony Półksiężyc, że co najmniej jeden z zabitych miał skrępowane ręce.

Wojsko początkowo utrzymywało, że dziewięciu z zastrzelonych było członkami Hamasu, czego nie potwierdzono w ogłoszonym w niedzielę raporcie.

Dowództwo izraelskiej armii po otrzymaniu wyników śledztwa zdecydowało o zwolnieniu zastępcy dowódcy jednego z batalionów rozpoznawczych Brygady Golani, z powodu "roli jaką odegrał, dowodząc na miejscu podczas incydentu oraz złożenia niepełnego i niedokładnego raportu" na jego temat.

W raporcie zaznaczono, że do ataku przyczyniło się "doświadczenie operacyjne, w tym wiele przypadków wykorzystywania przez Hamas personelu medycznego do celów terrorystycznych, obejmującego transport bojowników i broni karetkami".

Jednocześnie armia wyraziła "żal z powodu szkód wyrządzonych niezaangażowanym cywilom".

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak

« 1 »