Nowy numer 43/2019 Archiwum

Pogrozili biskupom

Władze ukraińskie pogroziły biskupom, którzy zaapelowali o zwolnienie z aresztu premier Julii Tymoszenko.

Wkrótce po aresztowaniu w jej obronie wystąpili przedstawiciele  wielu środowisk, także religijnych, m.in. reprezentanci miejscowego Kościoła katolickiego,  patriarcha Filaret  stojący na czele prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego oraz zwierzchnik Kościoła unickiego abp Światosław Szewczuk. Ten ostatni w liście do sędziego, który nadzoruje postępowanie w sprawie Tymoszenko napisał, że jej aresztowanie pogłębia podziały społeczne i polityczne w kraju oraz psuje międzynarodowy wizerunek Ukrainy. 

Wszystkie te apele nie tylko okazały się nieskuteczne, ale sprowadziły gniew władzy na ich sygnatariuszy. Przedstawiciel Sądu Najwyższego w Kijowie w specjalnym oświadczeniu zagroził biskupom, że występując w obronie aresztowanej pani premier, muszą się liczyć z tym, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, gdyż ich apele mogą zostać uznane za naruszenie niezawisłości władzy sądowniczej.  

To bezprecedensowe i skandaliczne w treści oświadczenie zdaje się świadczyć o tym, że ekipa prezydenta Janukowycza dąży do całkowitej izolacji Tymoszenko i za wszelką cenę chce doprowadzić do jej skazania, nie licząc się z kosztami w polityce wewnętrznej oraz na arenie międzynarodowej.  W tej sytuacji trudno sobie wyobrazić, aby sukcesem zakończyły się zabiegi Ukrainy o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

  • janek344
    15.08.2011 08:26
    Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską ? Polska NIE MOŻE i NIE POWINNA wyrazić na to zgody ,jezeli Ukraina nie uzna UPA za organizację zbrodniczą a Bandery i Suchewycza za zbrodniarzy. Nasze MSZ w tej sprawie wykazuje zadziwiającą słabość .
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji