Nowy numer 49/2023 Archiwum

Szybciej skończyć z "Rzepą"?

Spółka Gremi Media, która zawarła umowę kupna 51,01 proc. udziałów Presspubliki, zamierza jak najszybciej podjąć negocjacje ze Skarbem Państwa ws. odkupienia pozostałych udziałów spółki wydającej "Rzeczpospolitą". "Cieszy nas taka deklaracja" - podkreśla MSP.

W piątek rzecznik MSP Maciej Wewiór poinformował PAP, że resort skarbu w dalszym ciągu chce pozbyć się swoich udziałów w Presspublice.

"Ja to traktuję, jako deklarację prosprzedażową i stosowne dokumenty, może jeszcze w tym tygodniu, złożymy do Skarbu Państwa" - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej właściciel Gremi Media Grzegorz Hajdarowicz.

Rzecznik MSP powiedział w poniedziałek PAP, że resort skarbu podtrzymuje stanowisko, iż nie ma powodu, dla którego Skarb Państwa miałby być udziałowcem w firmie wydającej gazetę. Zaznaczył, że MSP podtrzymuje chęć wyjścia z tej inwestycji. "Jeśli ktokolwiek będzie zainteresowany udziałami w Presspublice - to dotyczy również pana Hajdarowicza - będzie mógł wziąć udział w stosownej procedurze" - powiedział Wewiór.

Hajdarowicz dodał, że powodzenie tej transakcji zależy głównie od ceny, jaką zaproponuje Skarb Państwa za swój mniejszościowy pakiet.

"My określiliśmy cenę pakietu większościowego transakcją z Mecomem na 80 mln zł, a pakiety mniejszościowe na całym świecie kosztują znacznie, znacznie mniej. Teraz słowo +znacznie+ będzie kluczem do zamknięcia negocjacji" - ocenił Hajdarowicz. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z MSP w sprawie ceny, to "będziemy wspólnikami ze Skarbem Państwa i tyle" - dodał.

W piątek spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, poinformowała, że zawarła umowę kupna spółki Mecom Poland, która posiada 51,01 proc. udziałów Presspubliki. Resztę akcji ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja będzie zamknięta dopiero po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę na transakcję pod koniec wakacji. Zapowiedział też, że spółka Gremi Media będzie się tak przekształcała, by znaleźć się na giełdzie. "Może to być w tym roku, może w następnym, trudno mi teraz o tym mówić, to zależy od paru czynników" - zaznaczył.

Hajdarowicz pytany o ewentualne zmiany profilu "Rz" i tygodnika "Uważam Rze" po zmianie właściciela odpowiedział, że zamierza się głównie koncentrować na sprawach biznesowych.

"Przede wszystkim jestem za rzetelnym dziennikarstwem. Na pewno będę też chciał ingerować tam, gdzie będą treści, które zupełnie odbiegają od mojego widzenia świata, a to proste treści: wolność jednostki, wolny rynek, własność prywatna i absolutnie niepropagowanie systemów totalitarnych, a szczególnie komunizmu" - zaznaczył Hajdarowicz.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym portalu www.rp.pl. Przychody grupy Presspublica wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Jak podkreślił nabywca w komunikacie, "dziennik +Rzeczpospolita+ to nie tylko jeden z liderów prasy codziennej w Polsce; to przede wszystkim gazeta opiniotwórcza, od której dzień zaczyna większość szefów firm, menedżerów czy polityków".

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

Od redakcji: Przeczytaj komentarz Andrzeja Grajewskiego

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama