Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

"Dni Fantastyki" we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami fantasy i science-fiction, pokazy gier i filmów oraz blok związany z "Gwiezdnymi Wojnami" - to główne atrakcje "Dni Fantastyki", które w piątek rozpoczną się we Wrocławiu.

Jak poinformował PAP w czwartek współorganizator imprezy Piotr Makarewicz, tegoroczne spotkanie miłośników fantastyki odbędzie się pod hasłem "Między science a fiction" i będzie poświęcone relacjom nauki oraz fikcji. "W przygotowanych prelekcjach będzie można posłuchać o humanoidach, androidach i arctoidach, sztucznej inteligencji, cybernetyce, biotechnologii czy bioetyce. Dla praktyków odbędą się m.in. warsztaty na temat programowania sztucznej inteligencji" - mówił Makarewicz.

Na miłośników literatury fantasy i science-fiction czekają spotkania z pisarzami, m.in. Czechem Mirosłavem Zambochem, Szkotem Halem Duncanem, brytyjskim autorem horrorów Ramsayem Campbellem oraz Andrzejem Ziemiańskim, Anną Brzezińską i Łukaszem Orbitowskim.

Fani "Gwiezdnych Wojen" będą mogli natomiast porozmawiać z posiadającym największą kolekcję przedmiotów związanych z filmową sagą Stephenem Sansweetem. Pojawią się także przedstawiciele organizacji fanów - polskiego Rebel Legion oraz czeskiego Lion Outpost. "Podczas trwania konwentu będzie można spotkać ponad 20 osób w profesjonalnych replikach kostiumów. Programowi tego bloku towarzyszyć będzie wystawa modeli statków z +Gwiezdnych Wojen+ oraz dwumetrowa replika postaci Lorda Vadera" - dodał Makarewicz.

Miłośnicy gier będą mogli skorzystać z tzw. games rooms - pomieszczeń przeznaczonych dla graczy, którzy do swojej dyspozycji będą mieli punkty z grami bitewnymi, planszowymi i multimedialnymi. "Nowością podczas tegorocznego bloku gier będzie retrogralnia, czyli stanowiska z oryginalnymi komputerami z epoki sprzed internetu, m.in. Amigą, Commodore, Atari, na których będzie można zagrać w kultowe gry lat 80. i 90. np. River Raid, Super Mario Bros i Mortal Combat" - tłumaczył Makarewicz.

Jednym z premierowych bloków podczas tegorocznej edycji będzie program poświęcony popkulturze azjatyckiej - mandze i anime. W programie imprezy znalazło się również 17 tzw. larpów, podczas których będzie można wcielić się w role elfów, krasnoludów, ale także gangsterów, wilkołaków czy magów.

"Dni Fantastyki", które odbędą się w Centrum Kultury Zamek, potrwają do 26 czerwca.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy