Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nagroda dla dziennikarki „Gościa”

Nasza redakcyjna koleżanka Barbara Gruszka-Zych została nagrodzona w konkursie Silesia Press

Jury pod przewodnictwem Anny Sekudewicz przyznało III nagrodę dziennikarce GN za wywiad „Jestem jak koncert fortepianowy”, opublikowany na łamach naszego pisma. Bohaterem tego tekstu jest kompozytor Wojciech Kilar, który opowiada o swojej żonie i o tym, jak zmieniło się jego życie po jej śmierci. – To nagroda dla niego, bo to przecież on otworzył się przede mną – powiedziała Barbara Gruszka-Zych, odbierając 17 czerwca nagrodę w katowickim hotelu „Monopol”.

W konkursie dla śląskich mediów, organizowanym przez stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, I nagrodę otrzymała Violetta Rotter-Kozyra z z TVP Katowice za reportaż „Pod banderą Chopina”, opowiadający o rejsie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach po Bałtyku i Morzu Północnym. Specjalną nagrodą za wsparcie dla świata mediów uhonorowano też metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia.

Przeczytaj nagrodzony wywiad z Wojciechem Kilarem :.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego