Boliwijscy biskupi inicjują proces cyfryzacji w diecezjach

W erze cyfrowej także życie administracyjne diecezji i parafii musi ulec unowocześnieniu. Przekonani są o tym biskupi Boliwii, którzy właśnie zaczęli proces cyfryzacji w diecezjach. Chodzi o to, by ułatwić wiernym m.in. uzyskiwanie wielu potrzebnych dokumentów. Ważne to jest szczególnie dla mieszkańców odległych wspólnot, którym trudno osobiście dotrzeć do siedziby kościelnych urzędów.

„Gdy chodzi o zmiany administracyjne Kościół musi iść z duchem czasu i wdrożyć w diecezjach proces cyfryzacji i modernizacji” – podkreśla bp Eugenio Coter, któremu episkopat powierzył to zadanie. Wskazuje on, że zmodernizowanie procesów administracyjnych da możliwość zaoferowania lepszej obsługi wszystkim katolickim wspólnotom w tym rozległym kraju. „Wierni będą mogli uzyskać dowolne zaświadczenie w swoich parafiach, oszczędzając czas i koszty” – podkreśla hierarcha.

Bp Coter zauważa, iż cyfryzacja diecezji ma także zaoferować parafiom nowe technologie pomagające w inicjatywach duszpasterskich i codziennej działalności. Wskazuje m.in. na ważne wyzwanie, jakim będzie utworzenie cyfrowych kopii archiwów parafialnych. „Jestem przekonany, że cyfrowa transformacja okaże się korzystna dla wszystkich wiernych i współpracowników naszych parafii” – powiedział wikariusz apostolski Pando.

« 1 »

Vatican News