Na Wyspie Man odkryto sztabkę srebra sprzed 1000 lat

"Takich sztabek używano w świecie Wikingów w handlu".

Sztabka, odkryta przez Johna Smarta, waży 10,53 grama i jest niecięta. Takie przedmioty są trudne w datowaniu, ale z pomocą przychodzą egzemplarze znalezione wcześniej na wyspie, które pochodzą z około 900–1040 r. Sztabka jest najnowszym elementem Skarbu Wikingów odkrytym na wyspie - podaje portal Medievalists.net.

"Takich sztabek używano w świecie Wikingów w handlu" – mówi Allison Fox, kuratorka ds. archeologii dziedzictwa narodowego Manx. Okazuje się, że była to waluta transgraniczna. W późniejszej epoce Wikingów właśnie obok monet używano także sztabek. Allison Fox zwraca także uwagę na to, że ta sztabka pomaga zilustrować, w jaki sposób Wyspa Man była częścią międzynarodowej sieci handlowej Wikingów 1000 lat temu.

Oprócz srebra w epoce Wikingów w sztabkach używano także ołowiu i miedzi. 

Dr Nicola George, specjalistka ds. badań technicznych na Uniwersytecie w Liverpoolu, przetestowała sztabkę. Wyniki wykazały, że składa się głównie ze srebra, a Manx National Heritage (Dziedzictwo Narodowe Manx) może teraz z całą pewnością stwierdzić, że zawartość srebra w sztabce przekracza 88%.

"Manx National Heritage jest bardzo wdzięczne zarówno znalazcy, jak i właścicielowi gruntu za pomoc i wsparcie przy tym interesującym znalezisku, a także dr George za umożliwienie analizy naukowej" – dodała Allison Fox.

Sztabka jest obecnie wystawiona w Galerii Wikingów i Średniowiecza w Muzeum Manx.

« 1 »

MG/Medievalists.net