Krzyż Dobrego Pasterza

O tym, dlaczego krzyż salezjańskim ma kształt maltański, skąd znalazł się na nim fresk z katakumb św. Kaliksta, o testamencie św. Jana Bosko i misyjnym krzyżu – opowiada salezjanin ks. Krystian Sukiennik.

Małgorzata Gajos: Myśląc o Dobrym Pasterzu od razu pomyślałam o krzyżu salezjańskim, w który wpisany jest jego wizerunek. Choć można powiedzieć, że nie rzuca on się na pierwszy plan stroju duchownego. 

Ks. Krystian Sukiennik SDB:
Tak. Salezjański krzyż jest przede wszystkim znakiem, który nie jest częścią naszego stroju zakonnego. Nasze konstytucje mówią jasno, że w przypadku współbraci, którzy są prezbiterami czy kandydatami do kapłaństwa, to strojem zakonnym jest strój duchowny duchowieństwa diecezjalnego w tym kontekście, w którym ktoś się znajduje. W naszych konstytucjach czy regulaminach nie ma czegoś takiego, jak krzyż salezjański. 

To w takim razie, jaka jest historia tego krzyża?

To był pomysł ks. generała Egidio Vigano, który pomyślał o wspólnym znaku dla wszystkich, takim symbolicznym. Myślał o tym w kontekście stulecia śmierci ks. Bosko. Rok 1988. Zlecił zaprojektowanie tego krzyża salezjaninowi z Malty, który jeszcze żyje. Jak patrzymy na krzyż salezjański, to on faktycznie ma strukturę krzyża maltańskiego. To, co jest tutaj charakterystyczne to awers, na którym mamy postać Jezusa Dobrego Pasterza. To odbicie fresku, pochodzącego z II-III wieku z katakumb świętego Kaliksta w Rzymie, przedstawiającego Jezusa Dobrego Pasterza. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Małgorzata Gajos