Więcej czytających Polaków. Najwyższy rezultat w ciągu ostatnich 10 lat

43 proc. Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę – wynika z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce. To najwyższy rezultat w ciągu ostatnich 10 lat i skok o 9 proc. w stosunku do lat poprzednich. Skąd ten nagły pozytywny zwrot?

Przybywa czytających Polaków – taka informacja zawsze cieszy, choć zanim wpadniemy w euforię, warto już na wstępie dodać, że wynik nie jest oszałamiający, jeśli porówna się go z wynikami innych europejskich narodów. Chociażby w sąsiednich Czechach oscylował on w ostatnich latach w okolicach 80 proc., dużo więcej od nas czytają też Francuzi czy mieszkańcy krajów skandynawskich. Ale kto wie, może wreszcie rozpoczyna się jakiś pozytywny trend, który sprawi, że i my dołączymy do europejskiej czołówki? Czy najnowszy raport Biblioteki Narodowej daje przesłanki do tak optymistycznych prognoz?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.