Prof. Wojciech Polak: Nasza tożsamość jest owocem przyjęcia przez Mieszka chrześcijaństwa

Prof. Wojciech Polak analizuje konsekwencje chrztu Polski w piątą rocznicę ustanowienia tego państwowego święta.

Andrzej Grajewski: Chrzest Polski to nie tylko jedno wydarzenie, ale – jak Pan pokazuje w najnowszej syntezie naszej historii „Blask Rzeczypospolitej” – był to proces mający skutki w całych naszych dziejach.

Prof. Wojciech Polak:
Chrześcijaństwo nadało historii Polski rys, który ma wiele aspektów. Staliśmy się częścią Europy łacińskiej i zachodniej kultury, nawiązaliśmy także do wielkiego dorobku starożytności i ludów śródziemnomorskich. Warto jednak zastanowić się również nad tym wydarzeniem z punktu widzenia teologicznego. Chrzest Mieszka oznaczał skierowanie całego narodu polskiego na tory religii chrześcijańskiej, która – jak w to wierzymy – obiecuje nam zbawienie oraz jest przesiąknięta ideą miłości, solidarności międzyludzkiej i odpowiedzialności za siebie nawzajem. Wreszcie, warto też zauważyć, iż chrześcijaństwo zawsze miało aspekt rozwojowy. Nie jest dziełem przypadku, że cywilizacja ludzka najszybciej i najpełniej rozwinęła się tam, gdzie zapanowało chrześcijaństwo. Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, iż chrześcijaństwo nie odrzuca świata, ale wzywa do jego przemiany. Człowiek zbawia się dzięki ofierze Chrystusa i Bożej trosce, ale musi w tym dziele uczestniczyć i z nim współpracować.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.