Nowy numer 23/2020 Archiwum

Dyskutują o celibacie

Ogólnopolskie sympozjum naukowe pt. „Stosowność celibatu w relacji do kapłaństwa” rozpoczęło się dziś rano na Uniwersytecie Jana Pawła II (UPJPII) w Krakowie. Teologowie i historycy zmierzą się m.in. ze współczesnymi kontrowersjami wokół celibatu. Debacie patronuje Konferencja Episkopatu Polski.

Ks. dr hab. Henryk Sławiński z UPJP II podkreślił w rozmowie z KAI, że do aktualności dyskusji nad celibatem przyczynili się niektórzy biskupi i teolodzy na Zachodzie, domagając się rewizji dyscypliny kościelnej w tym względzie. Argumentują oni swoje stanowisko tym, że skoro to Kościół wprowadził celibat, to może on zrezygnować z tego wymogu wobec kapłanów.

Podczas sympozjum głos zabiorą m.in. ks. dr hab. Grzegorz Ryś, który przedstawi historię celibatu i jej momenty zwrotne oraz ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Uniwersytetu Śląskiego przedstawi teologie celibatu i sakramentu świeceń. Poruszona zostanie nie tylko problematyka historyczno-teologiczna ale również duchowa, psychologiczna i prawna, przypomniana zostanie też perspektywa patrystyczna.

Zdaniem ks. Sławińskiego, refleksję nad celibatem kapłańskim prowokuje też malejąca liczba kapłanów w krajach o wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej, jak np.Niemcy czy Austria. Dodatkowym wyzwaniem dla Kościoła jest to, że w niektórych diecezjach na Zachodzie są prezbiterzy, którzy wcześniej byli duszpasterzami wspólnot anglikańskich czy ewangelicko-luterańskich, a potem zostali przyjęci do Kościoła katolickiego bez zobowiązania do zachowywania celibatu.

- Małżeństwo jest bowiem cenione w Kościele tak wysoko, że od żonatych ministrów różnych wspólnot eklezjalnych po przyjęciu przez nich święceń kapłańskich w Kościele katolickim nie oczekuje się porzucania żon i dzieci – zauważa teolog. – Mogą więc pracować w duszpasterstwie, pozostając nadal w związkach małżeńskich i żyjąc nadal ze swoją rodziną. Dopuszczenie przez Kościół takiej możliwości dowodzi, że celibat nie należy do istoty kapłaństwa. Powstaje więc pytanie, dlaczego wymagać go od wszystkich kandydatów do kapłaństwa, a nie pozostawić owej decyzji poszczególnym osobom – dodaje ks. Sławiński.

- Wśród powodów aktualnych dyskusji nad stosownością celibatu kapłańskiego znalazł się, niestety skandal seksualnego molestowania dzieci przez osoby duchowne Przeżywamy każdy taki przypadek z bólem i wstydem. Czy jednak uzasadnione jest łączenie pedofilii z celibatem? – zastanawia się teolog.

Zapewnił, że refleksja nad współczesnymi kontrowersjami wokół celibatu posłuży jako wprowadzenie do dalszych pogłębionych badań nad stosownością celibatu w relacji do kapłaństwa. Zaznaczył, że ważnym impulsem do ponownego rozważenia problematyki celibatu był Rok Kapłański obchodzony w Kościele powszechnym z woli Benedykta XVI 19 czerwca 2009 -11 czerwca 2010.

Na jego zakończenie papież spotkał się w Rzymie z przedstawicielami kapłanów z całego świata i odpowiedział na kilka pytań. Odpowiadając księdzu z Europy, papież mówił o celibacie. Zauważył, że celibat jest w obecnym czasie szczególnie mocno atakowany choć w rozwiniętych krajach pierwszego świata panuje moda na niezawieranie małżeństw – przypomniał ks. Sławiński.

Organizatorem sympozjum jest Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie, a patronuje mu Konferencja Episkopatu Polski.

« 1 »
TAGI:

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama