Nowy numer 49/2019 Archiwum

Złota Uliczka

Po trwającym ponad rok remoncie władze Czech w środę ponownie udostępniły zwiedzającym Złotą Uliczkę w Pradze, jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych czeskiej stolicy.

Uroczystość otwarcia uświetnił swą obecnością prezydent Vaclav Klaus, który wraz z małżonką Livią przeszedł się wyremontowaną Złotą Uliczką, jako jeden z pierwszych gości.

Remont kosztował ponad 34 mln koron (5,4 mln złotych) i stanowił najbardziej kompleksową rekonstrukcję w historii zabytku.

Uliczka została poddana naprawom głównie ze względu na przestarzały system kanalizacyjny, który zagrażał fundamentom stojących wzdłuż niej 16 domków. Remont rozpoczął się w maju 2010 roku; oprócz kanałów i wodociągów odnowiono fasady i wnętrza budynków oraz cały system zasilania w energię elektryczną.

W czasie prac konserwatorskich archeolodzy odkryli pod Złotą Uliczką pozostałości romańskich zabudowań datowanych na XII wiek. Po remoncie w połowie domków znalazły się wystawy historyczne ukazujące życie uliczki od XVI do XX wieku, a w pozostałych - sklepy i galerie dla turystów.

Wstęp na Złotą Uliczkę będzie możliwy jedynie po wykupieniu biletu na jedną z tras wycieczkowych po Praskim Zamku. Koszt jej zwiedzania wyniesie dorosłych 250 lub 350 koron (40 lub 56 zł). Dzieci i seniorzy zapłacą połowę.

Złota Uliczka powstała na Hradczanach w 1597 roku na mocy dekretu cesarza Rudolfa II, zezwalającego 42 strzelcom pilnującym murów Praskiego Zamku na budowę mieszkań przylegających do zamkowych umocnień. Przez blisko 350 lat w domkach mieszkali najbiedniejsi mieszkańcy Hradczan, którzy drążąc pobliskie mury, czy rozbudowując piwnice, chcieli zwiększyć swą przestrzeń mieszkalną.

Jeszcze do drugiej połowy XIX wieku przejście między domkami sięgało zaledwie metra szerokości, gdyż ograniczały je szopy i przybudówki. Dopiero w 1864 roku władze Pragi nakazały ich usunięcie.

Ostatni mieszkańcy opuścili Złotą Uliczkę w 1953 roku, kiedy kancelaria prezydenta Czechosłowacji przejęła nieruchomości i zdecydowała się na ich historyczną rekonstrukcję. Wówczas, dzięki pomysłowi czeskiego animatora i twórcy kreskówek Jirzego Trnki, uliczka nabrała baśniowego charakteru.

Złota Uliczka swą sławę zyskała także m.in. dzięki znanym ludziom, którzy na niej mieszkali. Byli wśród nich pisarz Franz Kafka czy czeski laureat literackiej Nagrody Nobla Jaroslav Seifert.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama