Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wielka cisza 2. Klasztor trapistów w Norwegii

Nie ulega wątpliwości, że w Munkeby Mariakloster, półtora kilometra od XII-wiecznych ruin pierwszego klasztoru, Król nie śpi. Żyje i działa, choć niejako z ukrycia.

Czwarta nad ranem. W regionie Trøndelag w środkowej Norwegii, choć Wielkanoc tuż-tuż, w powietrzu rządzi jeszcze lekki mróz. A powietrze jest tu fascynująco czyste, pachnące naturą; sprawia, że śpi się tu jak zabity i chodzi głodnym jak wilk. Cała gmina Levanger jeszcze śpi, ale w Munkeby, którego nazwa znaczy tyle co „miejsce mnichów”, trzech Francuzów i jeden Irlandczyk wyłączają budziki. O ile w ogóle je nastawili poprzedniego wieczoru, przywykli do standardowego planu dnia. Jeden z nich wstąpił do trapistów, gdy inny się rodził. Kilkadziesiąt kilometrów stąd, w jednej z najpiękniejszych świątyń na świecie, spoczywa święty Olaf. O wiele bliżej, prawie „tuż za rogiem”, znajdują się kamienie ruin pierwszego klasztoru trapistów, tego z XII wieku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka