Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odklej się od siebie. Trzecia katecheza o modlitwie

Modlitwa powinna odrywać nas od tego wszystkiego, co jest bzdurą, oduczać odruchów obronnych, odklejać i od pochwał, i od krytyki.

Slogan mówiący o tym, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiące słów, w przypadku tej przypowieści sprawdza się na sto procent. Nie trzeba nic mówić – bogato wystrojony faryzeusz, stojący z natchnionym wyrazem twarzy, podnosi ręce do góry w geście dziękczynienia i… zwycięstwa. Niepozorny i skulony w kącie celnik patrzy ze wstydem w ziemię. Od pierwszych, dziecięcych katechez nosimy ten obraz w pamięci, wiedząc o nim wszystko: ten, co się chwalił, modlił się źle. Ten, który się uniżył, wygrał. I w sumie to prawda, aczkolwiek sięgająca głębiej niż widoczny na pierwszy rzut oka kontrast pomiędzy bohaterami kolejnej przypowieści Jezusa. Nie chodzi o bogactwo szat – celnik z pewnością miał pieniędzy więcej. Ani o błysk w oku lub oczy opuszczone na ziemię. Raczej o to, co te oczy… widzą.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka