Modlitwa dziadków: "Nie opuszczaj nas w samotności"

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich wybrała temat na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który obchodzony będzie we wspomnienie świętych Anny i Joachima.

Werset z Psalmu 71: „Nie odtrącaj mnie w czasie starości” będzie tematem dnia, którego świętowanie przewidziano na 28 lipca, czyli niedzielę najbliższą 26 lipca, gdy Kościół wspomina dziadków Maryi.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała komunikat w tej sprawie. Napisała w nim, że temat „ma podkreślić, jak samotność jest, niestety, gorzką towarzyszką życia wielu starszych osób, które często są ofiarami kultury odrzucenia”.

„W ten sposób w czasie przygotowań do Roku Jubileuszowego, który papież Franciszek postanowił poświęcić modlitwie, temat dnia został zaczerpnięty z Psalmu 71, będący »wezwaniem starszego mężczyzny, który odtwarza historię swojej przyjaźni z Bogiem«” – pisze Gianni Cardinale w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim.

Dykasteria zachęca do zaangażowania się wiernych w budowanie więzi międzypokoleniowych oraz zwalczanie samotności, mając świadomość, że – jak czytamy w drugim rozdziale Księgi Rodzaju – „Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam”.

W swoim komentarzu kard. Kevin Farrell, prefekt dykasterii, który promuje Dzień Dziadków, podkreślił, że „samotność jest, niestety, powszechną rzeczywistością, która dotyka wiele osób starszych”. Zaapelował, by tworzyć kulturę spotkania, przestrzeń do dzielenia się, słuchania, niesienia wsparcia. „Modlitwa psalmisty jest modlitwą każdego z nas, modlitwą serca każdego chrześcijanina, który zwraca się do Ojca i ufa w Jego pocieszenie”. Obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych zapraszają – jak zaznacza amerykański kardynał – do „wspólnego budowania – przez dziadków, wnuki, młodych, starszych, członków tej samej rodziny – szerszego »my« komunii kościelnej”.

W najbliższych dniach na watykańskiej stronie www.laityfamilylife.va ma pojawić się specjalny zestaw materiałów duszpasterskich, służących parafiom, diecezjom, stowarzyszeniom i wspólnotom kościelnym do przygotowania się do obchodów dnia i solidarności z osobami starszymi.

« 1 »

baja /Avvenire