Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ojciec Radosław Rafał: Wielki Post jest po to, żeby się zatrzymać i skorygować swój kierunek

Jak dobrze przeżyć Wielki Post, radzi o. Radosław Rafał MSF.

Szymon Babuchowski: W Środę Popielcową do kościołów przychodzą tłumy ludzi, choć nie jest to nawet święto nakazane. Co takiego dostrzegamy w znaku posypania głów popiołem?

o. Radosław Rafał:
Może to jest związane z psychologią człowieka. Z jednej strony uciekamy przed tym memento mori – „pamiętaj, że umrzesz”. Coraz bardziej wydłuża się czas życia, widać ogromny postęp w medycynie i w chirurgii plastycznej. Hollywoodzkie gwiazdy, które mają 60, 70 lat, wyglądają na 40-latków. Widzimy, że ten świat nosi w sobie jakąś niezgodę na śmierć. Z drugiej jednak strony – to nas dopada. Człowiek musi stanąć przed prawdą, że każdego z nas to dotyczy. Intuicyjnie i podświadomie szukamy więc zrozumienia, dlaczego to życie tak, a nie inaczej się kończy. W pewnym momencie człowiek musi się z tym skonfrontować. Może też troszeczkę zaklinamy rzeczywistość: pójdę, posypię tę głowę popiołem, zgodzę się na to, że umrę, ale jeszcze nie teraz. „Przyjdź, Panie Jezu, Marana tha, ale nie za mojego życia”. Jeszcze poczekaj. Ale myślę sobie, że to się wszystko w człowieku miesza; że przychodzimy tam z całą swoją kondycją.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego