Nowy numer 08/2024 Archiwum

Czy większość ma zawsze rację? Przestroga Benedykta XVI

Czy większość w parlamencie ma moralne prawo, aby przegłosować każdą ustawę? Benedykt XVI przestrzegał, że są sytuacje, w których przy podejmowaniu decyzji należy odwołać się do prawa naturalnego.

Kwestia rozliczania zbrodni popełnianych w majestacie prawa znalazła się w centrum procesu funkcjonariuszy niemieckiej III Rzeszy, sądzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Aby przełamać impas wywołany wątpliwościami co do prawomocności Trybunału oraz obalić linię obrony oskarżonych, powołujących się na obowiązujące wówczas prawo i konieczność wykonywania wynikających stąd rozkazów, sędziowie Trybunału odwołali się do prawa naturalnego, będącego normą zapisaną w ludzkich sumieniach i wyższą aniżeli wszelkie inne normy zapisane w systemie prawnym III Rzeszy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego