W Chinach powstała nowa diecezja i dziś wyświęcono jej biskupa

W Chinach ustanowiono nową diecezję z siedzibą w aglomeracji Weifangu. Dziś konsekrowano jej pierwszego biskupa – został nim ks. Antonio Sun Venjun. Decyzja o erygowaniu nowej jednostki kościelnej została podjęta w kwietniu, ale ogłoszono ją dzisiaj. Nominacja odbyła się w ramach tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową.

Sakry biskupiej udzielił biskup Linyi John Fang Xing Yao. W liturgii uczestniczyło 4 innych hierarchów, 44 księży i ponad 300 zakonników.

Świeżo utworzona diecezja Weifangu leży w prowincji Szantung we wschodnich Chinach. Zgodnie z decyzją papieską zastępuję ona dotychczas działającą tam prefekturę apostolską Yiduxian, powołaną jeszcze przez Piusa XI i związaną z działalnością misyjną francuskich franciszkanów. Od 2008 r. prefektura pozostawała bez pasterza.

Na terenie nowej diecezji mieszka ponad 9 mln. osób. Katolików jest ok. 6 tys. Posługuje im 10 księży i 6 sióstr zakonnych.

Biskup Antonio Sun Venjun urodził się w listopadzie 1970 r. Studiował w seminarium Sheshan w Szanghaju w latach 1989-1994 oraz w Irlandii w latach 2007-2008. Przyjął święcenia kapłańskie w 1995 r. Pracował w prowincji Szantung, w ostatnich latach w Weifangu.

« 1 »

Radio Watykańskie