Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kościół nie ustaje w walce ze słabością

Watykan. Kongregacja Nauki Wiary zobowiązała Konferencje Episkopatów w poszczególnych krajach do opracowania wytycznych dotyczących postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich.

Chcąc pomóc Konferencjom Episkopatu w wypełnieniu tego zadania Kongregacja przygotowała „okólnik” zawierający wskazania na ten temat. „Okólnik” został upubliczniony 16 maja. Wytyczne opracowane w poszczególnych krajach powinny dać kościelnym przełożonym procedurę postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych dokonanych przez podlegających im duchownych.

„Okólnik” jest kolejnym krokiem Kościoła w celu szybkiego i skutecznego stawienia czoła temu bolesnemu problemowi. Przygotowywane wytyczne powinny uwzględniać szczególną wrażliwość na sytuację ofiar, zawierać programy zapobiegania przestępstwom, wskazania dotyczące formacji alumnów seminariów duchownych i formacji stałej duchowieństwa, zasady współpracy z władzami świeckimi, stosowanie wydanych ostatnio norm kanonicznych.

„Okólnik” został wysłany do wszystkich episkopatów świta. Biskupi powinni opracować lokalne procedury najpóźniej do końca maja 2012 r. Nadużycia seksualne wobec małoletnich to problemem społeczny. Sprawa dotyczy nie tylko duchowieństwa katolickiego, ale w przypadku księży to zło nabiera wyjątkowego ciężaru. Dobrze więc, że Kościół katolicki nie ustaje w wysiłkach, by zapobiegać temu złu i leczyć rany, które już niestety powstały. Same procedury to jeszcze nie wszystko, ale przejrzystość zasad postępowania na pewno będzie pomocna.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy