Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sztuczna inteligencja czyta myśli i zamienia je na mowę

Australijski zespół stworzył przenośny, oparty na sztucznej inteligencji system, który sprawnie odczytuje ludzkie myśli i zamienia je na język mówiony. Wynalazek ma pomóc osobom sparaliżowanym, po udarach i z innymi uszkodzeniami aparatu mowy.

W czasie konferencji NeurIPS naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) zaprezentowali kolejne zastosowanie sztucznej inteligencji. Stworzony przez nich system o nazwie BrainGPT składa się z nakładanego na głowę, pokrytego elektrodami czepka, który odczytuje fale mózgowe (EEG).

Użytkownik myśli o zdaniach, które chciałby wypowiedzieć, a sygnał z reagujących na aktywność mózgu elektrod płynie do komputera, gdzie jest przetwarzany przez stworzone przez badaczy algorytmy sztucznej inteligencji DeWave.

Próby "czytania w myślach" były podejmowane już wcześniej, ale trudno powiedzieć, żeby były zakończone sukcesem. Na przykład Neuralink stworzony przez firmę Elona Muska to urządzenie, które ma być docelowo wszczepiane do mózgu. Z kolei dokładny rezonans magnetyczny wymaga dużych przyrządów badawczych.

UTS HAI Research - BrainGPT
Thomas Do

Tymczasem nowy system tłumaczył myśli z dokładnością 40 proc., co można uznać już za duży sukces, ale badacze liczą na to, że osiągną w krótce 90 proc. - poziom podobny, jak obserwowany w programach do rozpoznawania mowy.

Interfejsy mózg-komputer: gdzie kończy się człowiek, a zaczyna maszyna

W badaniu wzięło udział 29 uczestników, co sugeruje, że system jest bardziej uniwersalny od opracowywanych wcześniej, które testowano często na mocno ograniczonej liczbie osób.

"Pokazujemy efekty pionierskich wysiłków w bezpośrednim tłumaczeniu surowych fal EEG na ludzki język, co oznacza istotny przełom" - mówi twórca wynalazku, prof. Chin-Teng Lin.

"To pierwszy raz, kiedy techniki dyskretnego kodowania włączono w proces tłumaczenia sygnałów płynących z mózgu na tekst. To innowacyjne podejście do dekodowania sygnałów nerwowych. Integracja z dużymi modelami językowymi również otwiera nowe obszary w neuronauce i sztucznej inteligencji" - dodaje.

Więcej informacji znjadziesz TUTAJ.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy