Nowy numer 08/2024 Archiwum

Jaką wybrać kurtkę motocyklową na jesień?

Jesień to zdradliwa pora roku. Pogoda jest zmienna, raz świeci słońce, a zaraz potem pada deszcz i wieje silny wiatr. Temperatura ulega częstym wahaniom, rano jest zimo, a w południe słupki rtęci szybują do góry. Często zaczynają się pierwsze przymrozki, czasami pada śnieg czy grad.

To trudna pora roku dla motocyklistów. W tym okresie potrzebują odpowiedniego wyposażenia, m.in. solidnej, jesiennej kurtki motocyklowej. Jak powinna wyglądać? Czy do sportowej jazdy nadaję się tylko kultowa skóra?

Kurtka motocyklowa – jaka powinna być?

Wybór kurtki motocyklowej nie jest łatwy. Ważny jest nie tylko wygląd i wygoda, ale również elementy dodatkowe, które zapewniają bezpieczeństwo w trakcie jazdy, również na motocyklu sportowym.  Na co należy zwrócić uwagę?

  • Właściwy rozmiar – kurtki motocyklowe, niezależnie od tego, z jakiego tworzywa są wykonane, muszą być dopasowane, powinny dobrze przylegać do ciała. W przeciwnym wypadku może napełniać się wiatrem, utrudniać jazdę oraz wychładzać ciało. Jest to szczególnie istotne w zimne pory roku. Kurtki powinny mieć system regulacji, za pomocą którego odzież można idealnie dopasować do danej osoby.
  • Elementy chroniące ciało w czasie upadku – kurtka motocyklowa powinna być wyposażona w elementy, które zabezpieczą ręce i klatę piersiową w czasie ewentualnego wypadku. Są to m.in. protektory chroniące barki, łokcie i kręgosłup. Przyda się również zamek, umożliwiający spięcie kurtki razem ze spodniami. Taki zestaw dużo lepiej zabezpieczy ciało.
  • Dodatki – w kurtkach przeznaczonych do jazdy na motocyklu sportowym bardzo przydaje się dużo liczba zapinanych kieszenie zewnętrznych i wewnętrznych. Można w nich schować niezbędne drobiazgi, bez obawy o ich zgubienie.
  • Elementy odblaskowe – są niezbędne, zapewniają dobrą widoczność na drodze. Nie może ich zabraknąć w odzieży, która je używana jesienią oraz w czasie jazdy po zmroku.
  • Komfort, wygoda i ładny wygląd – kurtka motocyklowa używana jest zazwyczaj przez kilka sezonów. Warto wybrać uniwersalny model, który szybko nie wyjdzie z mody. Odzież na motocykl sportowy musi być wygodna, nie może zaburzać komfortu jazdy. Ważny jest krój kurtki, który musi idealnie dopasowywać się do sportowej jazdy. 

Komfortowa kurtka motocyklowa na jesień

Odzież motocyklowa przeznaczona do użytku w chłodne pory roku ma swoje szczególne wymagania. Musi być ciepła i wygodna, chronić przed zmienną pogodą. Warto wybrać kurtkę, która zapewni odpowiedni komfort termiczny, zabezpieczy przed deszczem i silnym wiatrem. Do sportowej jazdy lepszym rozwiązaniem będą kurtki o krótszym kroju, które zapewnią swobodne manewry. Dłuższe kurtki mogą powodować dyskomfort w czasie jazdy w zgiętej pozycji. Dobrym rozwiązaniem na jesień są kurtki wyposażone w membrany i podpinki ocieplające. Mogą również posiadać ciepłą, odpinaną kamizelkę. Membrana przepuszcza na zewnątrz pot, ale zatrzymuje deszcz i wilgoć z powietrza. Na jesień idealnie nadają się kurtki z wypinanymi membranami, które można dopasować do panujących warunków atmosferycznych. Ważne są również system wentylacyjny, który poprawia komfort użytkowania. W jesiennej kurtce, narażonej na działanie deszczu, ważne są elementy wodoszczelne, tj. zamek i kieszenie. Ważna jest szczelność kurtki, która nie dopuści do wyziębienia. Polecanym elementem są ściągacze w rękawach, które zabezpieczają przed podmuchami zimnego powietrza. Oczywiście, oprócz kurki, przydadzą się również ciepłe rękawice, komin lub kominiarka. 

Jesienne kurtki motocyklowe – jaki mamy wybór?

Kurtki przeznaczone do sportowej jazdy mogą być wykonane ze skóry lub dobrej jakości tekstyliów. Skóra, najlepiej bydlęca lub kangurza, jest materiałem, który od dawna kojarzy się ze stylem motocyklowym, jest jego symbolem. Jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia, dobrze chroni przed jesiennym wiatrem, deszczem i niską temperaturą. Decydując się na sportową, jesienną kurtkę ze skóry warto wybrać model ocieplany, który umożliwi jazdę w zimne dni. Świetnie sprawdzi się pilotka, klasyczna ramoneska lub nowoczesny, dopasowany model. Należy pamiętać, że kurtki skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Warto wybrać kurtki wyposażone w ochraniacze na łokciach i atestowane szwy, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa na drodze. Motocykliści, którzy podróżują wiele godzin, w różnych warunkach pogodowych, powinni zdecydować się na turystyczne kurtki motocyklowe. Ich zaletą jest lekkość, dobre odprowadzanie wilgoci oraz skuteczna wentylacja. Mogą być wykonane z wysokogatunkowych tkanin i wyposażone w liczne elementy odblaskowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym są w stanie zapewnić świetne warunki, również w czasie sportowej jazdy.

Wybór odpowiedniej kurtki wymaga czasu. Warto wybrać odpowiedni sklep oferujący szeroki wybór odzieży motocyklowej. Decyzja powinna być przemyślana, bo kurtka musi zapewnić bezpieczeństwo, ciepło i wygodę. Jesienna przejażdżka na sportowym motocyklu musi sprawiać przyjemność, a dobra kurtka na pewno się do tego przyczyni. 

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy