Nowy numer 08/2024 Archiwum

Finlandia: Straż graniczna przygotowuje się do otwarcia przejść na granicy z Rosją 14 grudnia

W przyszły czwartek fińska straż graniczna może otworzyć przejścia na wschodniej granicy. – podało radio Yle. 

Najbardziej popularne punkty kontroli na południowym odcinku granicy z Rosją (tj. w kierunku na Petersburg i Moskwę) mogą zostać otwarte już 14 grudnia o północy.

Według źródeł Yle lokalne dowództwo straży granicznej otworzy całodobowo działające przejścia w Karelii tuż po tym, jak wygaśnie (z dniem 13 grudnia), rządowe rozporządzenie o zamknięciu całej granicy wschodniej.

Rozbiórka tymczasowych blokad i ogrodzeń postawionych na przejazdach granicznych w ostatnich tygodniach, zajmie nie więcej niż kilka godzin – przekazał z-ca komendanta Heikki Ahtiainen, wskazując jednak, że funkcjonariusze są przygotowani także na to, że decyzja o zamknięciu przejść może zostać przedłużona. „Naszym celem pozostaje opanowanie zjawiska nielegalnej imigracji” – dodał.

Licząca ok. 1340 km fińska wschodnia granica została zamknięta – na okres dwóch tygodni, o północy 30 listopada (dopuszczono jedynie ruch towarowy przez przejście kolejowe w Lappeenranta). Rząd zamykając granicę dla ruchu kołowego i pieszego powołał się na „zagrożenie bezpieczeństwa kraju” w obliczu prowadzonej przez Rosję „operacji hybrydowej”, polegającej na sterowaniu zorganizowanym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Płn.-Wsch. w kierunku Finlandii i dalej do UE.

Jesienią do fińskiej granicy od strony Rosji dotarło blisko 1000 migrantów nieposiadających odpowiednich dokumentów.

W ostatnich tygodniach służbom granicznym pomagali policjanci ściągnięci z różnych stron kraju, a przy budowie tymczasowych zabezpieczeń, także poborowi. Wsparcia udzieliła również  Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Po zamknięciu przejść nie informowano o ewentualnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy w terenie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama